ZAFERİN 96. YILI KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Ayvalık’ta da törenle kutlandı. Çelenk sunumunun yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamaya katılan vatandaşlar, Atatürk anıtını çiçek bahçesine dönüştürerek 96. yılında büyük zaferin coşkusunu yaşadı.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da, Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu anmak için düzenlenen program, 30 Ağustos Perşembe günü, 09.00-09.30 saatleri arasında Kaymakamlık makamında tebriklerin kabul edilmesiyle başladı.

TEBRİKLER, KAYMAKAMLIKTA KABUL EDİLDİ

Vali Yardımcısı Şükrü Kara, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Cumhuriyet Başsavcı vekili Ender Olcay Okumuş ve Sahil Güvenlik 80 Bot Komutanı Albay Cemhan Kocabaş protokol sırasına göre kurum amirleri, siyasi parti başkanları, dernekler ve meslek odası temsilcilerinin bayram tebriklerini kabul etti. Buradaki kutlamanın ardından Cumhuriyet Meydanı’na geçildi.

ATATÜRK ANITI ÇİÇEK BAHÇESİ OLDU

Zafer Bayramı töreni, 09.45’te Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ile devam etti.

Vali Yardımcısı Şükrü Kara, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Belediye Başkanı Rahmi Gençer,  İlçe Cumhuriyet Başsavcı vekili Ender Olcay Okumuş, askeri ve sivil protokolün meydandaki yerini almasıyla başlayan törende, Kaymakamlığın ardından Garnizon Komutanlığı çelengi ile Ayvalık Belediye Başkanlığı çelengi alkışlar arasında Atatürk anıtına sunuldu. Şef Ergün Tekincan yönetimindeki Belediye Bandosunun verdiği Ti işareti ile Atatürk’ün manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşının okunmasından sonra ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk resimleri ile kutlamaya katılan vatandaşlar, Atatürk anıtını çiçek bahçesine dönüştürdü. Tabip Albay Fatih Özenalp, 30 Ağustos Zaferine giden süreci anlattığı konuşmasında, “Tarihe altın harflerle yazılan 30 Ağustos zaferinin 96. Yıldönümünü kutlamanın gururu içindeyiz. Tarihi boyunca hür yaşamış Türk Milleti bu işgale boyun eğmemekle bundan sonra da hür yaşayacağını göstermiştir. Bu zafer, milletimizin kendisine olan güvenini tekrar kazanmasını sağlamış aynı zamanda modern Türkiye’yi yaratan ilerleme hamlesinin itici gücü olmuştur” dedi.

Sakarya İlk Okulu öğrencisi Simay Çınar’ın günün anlam ve önemine ilişkin şiir okumasının ardından Huriye Kara yönetimindeki Ayvalık Folklor Derneği ve Sakarya İlk Okulu Halk oyunları ekibinin Balıkesir yöresine ait gösterisinin ardından tören tamamlandı. Ayvalık Belediye Bandosu tören sonrası çaldığı marşlar ve şarkılarla vatandaşlara coşku dolu anlar yaşattı.

“MUHTEŞEM BİR İRADE, TAKTİK VE STRATEJİ”

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Başkumandan Atatürk ve silah arkadaşları, kahraman şehit ve gazilerimizin gerçekleştirdiği büyük taarruzunun kazandırdığı büyük zafer,  Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Milletimiz, başkomutanımız Mustafa Kemal’in liderliğinde, muhteşem bir irade, taktik ve strateji ile emperyalist işgalcilere karşı ‘Büyük Taarruz’ zaferiyle ayağa kalkmış, direnmiş ve başarmıştır. Genç Türkiye Cumhuriyet’inin temeli bu zaferle atılmıştır. Türk Milleti’nin yeniden varoluşu sağlanmıştır. Esareti kabul etmeyen ve kanının son damlasına kadar savaşarak bu zaferi bize armağan eden Ulu önder Atatürk’ü, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyorum. Bu zaferin ışığı altında, milli birlik ve beraberlik ruhunun sürmesini diliyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu