Yorkshire Kanarya yarışmasında katılım rekoru kırıldı

Balıkesir’in Edremit ilçesi katılımıyla rekor kıran kanarya ırk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapıyor. Bin 700 Yorkshire cinsi kanaryanın katıldığı yarışma dünya rekoru olarak nitelendiriliyor.

Edremit Yorkshire Kanarya Kulübü (EYCC) tarafından organize edilen  2016 Yorkshire Show kapsamında Türkiye genelinden gelen bin 700 kanarya dereceye girebilmek için yarıştı. Jüri üyeliklerinin konusunda dünyaca uzman Bob Pepper ve Stephan Dominey’in yaptığı yarışmalarda en iyi 7 kuş ‘Best Seven’ seçilecek. Turban Tatil köyünde yapılan yarışların ilk gününden kanarya sevenler yarışlara büyük ilgi gösterdi.

Yarışlar hakkında bilgi veren Kamil Ekici Edremit Yorkshire Kanarya Kulüp Başkanı “ Şu anda Yorkshire Kanarya ırkında bir yarışma düzenliyoruz. Bin 700 adet kuş yarışıyor. Etkinliğimiz üç gün sürmektedir. Bu etkinliğimiz içindeki faaliyetlerimiz iki İngiliz Hakemimizin gelmesiyle daha da şekillendi. Bu hakemlerimiz şu an seçim aşamasında. Bin 700 kuş bir dünya rekoru. Şu anda kırılamayacak bir dünya rekoruna imza attı Edremit. Çok mutluyuz. Çok gururluyuz. Çok başarılı bir maç var burada. Üreticilerin ürettikleri kuşlar için hakem seçimleri var. Hakemlerimiz İngiliz dünyanın duayenleri dediğimiz Yorkshire dalında kişiler.”dedi.

Kanarya Besicisi İsmail Hasar ise “Edremit’te kanarya işi son zamanlarda iyi bir seviyeye ulaştı. Burada da Yorkshire kulübümüzün yapmış olduğu birinci dönem yarışması için geldik. Bizde burada fazlalık olan kuşlarımızın satışlarını yapıyoruz. Yorkshire Kanaryanın fiyatları 100 dolar yani 300 lira ile modeline, stiline, ötüşlerine göre değişir. Dolar bazında düşünürsek 10 bin dolara kadar çıkabilir.”dedi.

Yarışlar ve etkinlikler iki gün boyunca devam edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu