SONBAHAR KURAKLIĞI” SOFRALIK YEŞİL ZEYTİNİ VURDU

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde önde gelen bölgelerden Balıkesir’in Ayvalık, Gömeç, Edremit, Havran ve Burhaniye ilçelerinde, ekim yağışlarının geçen yıla göre yüzde 90 civarında azalması, sofralık yeşil zeytinin kalitesini düşürdü.

12 milyonun üzerinde zeytin ağacı bulunan ve yılda yaklaşık 35 bin ton yağlık zeytin üretimi gerçekleştirilen Edremit Körfezi’nde kurak geçen Son Bahar nedeniyle yeşil çizik zeytinin kalitesi düştü. Edremit Ziraat Odası İkinci Başkanı Ali Yılmaz Diker,  yaptığı açıklamada, kuzey Ege’de zeytin üreticisinin sonbahar kuraklığı nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.

Kuraklık nedeniyle çiftçi borçlarının bir yıl ertelenmesi için yapılan girişimi olumlu bulduklarını dile getiren Diker, “Şu yaşanan sezon tam bir felaket. Aşağı yukarı 20 senenin en kötü sezonu diyebiliriz. Özellikle sonbahar yağışları hiç olmadı bölgemizde. Bununla ilgili Ziraat Bankası’na ve tarım kredi kooperatiflerine borcu olan üreticilerimizin borçlarının bir yıl ertelenmesi Bakanlığımızca uygun görülmüştür” dedi.

Zeytinlikleri gezdiğinde gördüklerine üzüldüğünü anlatan Diker, şöyle konuştu: “Yağış almadığı için sofralık yeşil zeytin dalında yanmış. Ağaçlar da şu anda yanmış, kavrulmuş şekilde yağmuru bekliyor. Çok suya ihtiyaçları var. Bu nedenle sofralık zeytinin kalitesi de rekoltesi de düştü. Yanması nedeniyle sofralık yeşil zeytin az oldu bölgede. Zeytin ağacı, susuzluktan büyük yara almış durumda ve bu gelecek yıllardaki ürünü de etkileyecek.”

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Ege Bölgesi’ne ilişkin raporuna göre, bu yılın ekim yağışları 2015’in aynı dönemine göre yüzde 91,3 azaldı, uzun yıllar ortalamasının yüzde 85 altında gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu