SALGIN İLE MÜCADELEDE MUHTARLARIMIZ DA BİRER NEFERDİR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Gene Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, koronavirüs salgını ile mücadelede devlet ile millet arasında köprü vazifesi gören muhtarlarına çok büyük bir sorumluluk düştüğünü, iktidarın da alınan önlemler çerçevesinde muhtarlara gereken her türlü desteği ivedilikle vermesi gerektiğini söyledi.
Ahmet Akın, “32 bin 166 mahalle, 18 bin 292 köy toplam 50 bin 458 muhtarımız Türkiye’nin kılcal damarlarını oluşturuyor. Bu bir seferberlik ise muhtarlarımız da bu seferberliğin birer neferidir. Özellikle kırsal bölgelerimizde alınan tedbirler doğrultusunda muhtarlarımızın vatandaşlarımıza uyarı ve destekleri son derece önemli. Vatandaşlarımızın da muhtarlarımıza ilan edilen kurallara uyarak muhtarlarımızın görevlerini kolaylıkla görevlerini yapabilmelerini sağlamalıdırlar. İktidar da muhtarların bu mücadeledeki sorumluluklarının farkında olarak gereken her türlü desteği ivedilikle sağlamalıdır” dedi.
CHP’li Ahmet Akın, İçişleri Bakanlığı’nın devletin tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve insanların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için alınan tedbirlere büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin çalışmalarına yönelik ek tedbirler aldığını hatırlattı. Muhtarların çalışmalarına yönelik tedbirlerin de alınması gerektiğinin altını çizen Ahmet Akın, “Muhtarlarımızın yerel yönetimin en önemli unsuru olduğunu, zor şartlar altında hizmet verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu zor günlerde muhtarlarımıza önemli görevler düştüğü gibi onların bu zor görevi yaparken işlerini kolaylaştırmamız gerekiyor. En önemlisi de iktidarın devletin işini yapan, millet ile devlet arasında köprü olan muhtarlarımızın işlerini kolaylaştıracak tedbirleri ivedilikle alması gerekmektedir” diye konuştu.