SABAHATTİN ALİ EDREMİT’TE ANILDI

Çocukluğunun bir dönemini Edremit’te geçiren, bu ilçeyi kitaplarına, şiirlerine, yazılarına konu eden Sabahattin Ali, vefatının 70. yıl dönümünde Edremit’te anıldı.

Edebiyatımızın önemli isimlerinden şair, gazeteci ve yazar Sabahattin Ali 110. doğum yıl dönümünde Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler ile anıldı.  Eserleriyle ölümsüzleşen ve 2 Nisan 1948 tarihinde öldürülerek, Cumhuriyet tarihinin ilk katledilen aydını olan Sabahattin Ali için Edremit Belediyesi tarafından anma programında ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda adının verildiği parktaki heykeline çiçekler bırakıldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, kültürel değerlere sahip çıktıklarını söyledi.

Saka, “Sabahattin Ali Edremit sevdalısı bir yazarımızdı. Onun anısını ilçemizde yaşatmak adına burada yaşadığı yıllarda oturduğu evi kamulaştırarak Sabahattin Ali Müzesi haline dönüştürüyoruz. Evinin bulunduğu Sabahattin Ali Caddesi’ne de yazarın bir büstünü koyacağız.” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nın en güzel noktasında yazarın adını taşıyan bir park yaptırdıklarını ifade eden Saka, buraya bankta oturarak kitap okuyan Sabahattin Ali heykelini yerleştirdiklerini de kaydetti.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da bu bölgedeki yaşamının Sabahattin Ali’nin kısa hayatı içindeki en güzel, en anlamlı günleri olduğunu belirterek, “Bunu yaşatmak, böyle değerlerimizin değerlerini daha da öne çıkartmak son derece önemlidir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol ve kalabalık, Sabahattin Ali’nin heykeline kırmızı karanfil bıraktı.

Sabahattin Ali, 1948 yılında 41 yaşındayken Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken, kılavuzu Ali Ertekin tarafından öldürülmüştü. 28 Aralık’ta tutuklanan ve cezasında indirime gidilen Ertekin, aynı yıl çıkan af yasasıyla da serbest bırakılmıştı. Anma programına  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Edremit İlçe Başkanı Tayfun Gerkuş, Belediye Başkanı Kamil Saka, Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Özgirgin ile Mehmet Ertaş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu