Önal “Bütün kaynakları tükettiler, şimdi öğrencinin çay ve simit parasına göz diktiler.”

Saadet Partisi Edremit İlçe Teşkilatı aylık divan toplantısını gerçekleştirdi. İlçe teşkilat yönetiminin tam kadro katıldığı toplantıda, İlçe Başkanı Mehmet Önal bir konuşma yaptı. Ülke gündemindeki belli başlı konularda açıklamalar yapan Önal “Çanakkale Zaferinin 103. yıldönümü münasebetiyle  Çanakkale Zaferinin, adı tarihe altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanı olduğunu kaydetti. Çanakkale zaferi, milletimizin hangi şart altında olursa olsun esaret ve dayatmaya asla boyun eğmeyeceğinin delilidir” dedi.

Çanakkale direnişinde, Anadolu’nun yanı sıra, Tebrizli, Halepli, Şamlı, Silistreli, Bağdatlı Kudüslü yüzlerce şehidin verildiğini hatırlatan Önal; ”Tarih sadece anmak için değil anlamak ve ders çıkarmak için vardır. Çanakkale Zaferinden alınması gereken en önemli ders ise; birlik ve beraberliğimizdir. Bundan 103 yıl önce Çanakkale’de ortaya konan kardeşlik iklimini, bütün coğrafyaya yayacak şekilde yeniden inşa etmek zorundayız. Çünkü biz bir ve beraber olursak aşamayacağımız hiç bir engel, bozamayacağımız hiçbir oyun yoktur” dedi.

Ülkemizin ve bölgemizin bugün Çanakkale’den daha sinsi ve tehlikeli kuşatmalarla karşı karşıya bulunduğunu belirten Mehmet Önal: “Dedeleri Çanakkale’de omuz omuza çarpışırken şehit düşenlerin torunları bugün aralarına fitne tohumları ekilerek birbirine düşürülmeye çalışılıyor. İslam coğrafyası, etnik, bölgesel ve mezhepsel farklılıklar tahrik edilerek parçalanmaya çalışılıyor. Bu oyunu bozmanın yolu daha fazla birlik, daha fazla beraberlik ve daha fazla kardeşliktir. Daha fazla adalet, daha fazla özgürlüktür. Bizi kutuplaştırmaya çalışanlara inat daha fazla kucaklaşmaktır. Ayrıştıran değil birleştiren olmaktır. Bu temenni ile aziz milletimizin Çanakkale Zaferinin 103. yılını kutluyor, bu vatanı korumak için can veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Son dönemde yapılan sınavlarda öğrenciden istenen fahiş giriş ücretlerine de tepki gösteren Önal; “Bütün kaynakları tükettiler, şimdi öğrencinin çay ve simit parasına göz diktiler. Mayıs ayında yüz binlerce öğrenci Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı’na (ALES) girecek. Sınava giriş ücreti 100 lira. YDS 100 lira, KPSS 100 lira, üniversiteye giriş parası da 180 lira. Bunlar öğrencinden talep ediliyor. Öğrencinin cebindeki çay ve simit parasına göz dikmek hükümete yakışmıyor. Efendim ‘sınav masrafı var, öğrencinin kalemini silgisini veriyoruz’ diyecekler. Burada başka bir komiklik yaşanıyor. Sınavda dağıtılan ithal Alman kalemleri, Alman silgileri veriliyor. Biraz daha kaliteli olsun diye. Hükümet kendi gencini bir müşteri gibi görmemelidir. Eğer bir şey yapılacaksa sınava giriş ücretleri kaldırılsın” diye öneride bulundu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu