OKUYUN ÇOCUKLAR! SİZLER, BUGÜNÜN YARINI, YARININ UMUDUSUNUZ

Edremit’te yürütülen BENGİ Projesi kapsamında 24.000 öğrenci kitap okuma etkinliklerine katılmaya devam ediyor. Bu kapsamda okul ziyaretleri gerçekleştiren Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı,  İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç ile birlikte  kitap okuma etkinliklerine katılarak öğrencilerle sohbet ediyor.

BENGİ projesi kapsamında Gazi İlkokulunda gerçekleştirilen okuma etkinliğinin ardından öğrencilerle sohbet edildi. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın başlatmış olduğu BENGİ Projesi kapsamında, sizleri ziyaret ederek, kitap okuma etkinliklerine katılmaktayız. Değerli öğrenciler, öğretmenlerimiz, bizlere her fırsatta okuyun der; hiç düşündünüz mü, neden? Okumak bize ne kazandırır? Okuyan insanın kelime hazinesi genişler; okuyan insanın sözcük dağarcığı daha zengindir. Kelime hazinesinin gelişmiş olması, ikna gücümüzü artırır, kendimizi daha iyi, daha rahat anlatabilmemizi sağlar. Kelime hazinesini geniş, zengin olması, düşünce üretimini artırır. Böyle insanlar daha derin, daha geniş düşünürler; daha çok düşünce üretirler. Kelime hazinesi gelişmiş olanlar daha rahat ve etkileyici iletişim kurarlar; daha etkili konuşurlar. Okuyan insan daha etkili, daha ikna edici konuşur; okuyan insan daha derin ve daha geniş düşünür. Çok düşünce üretenler, çok okuyanlardır.’’ dedi.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, “Bugünkü bilgimizi sadece kitaplara borçluyuz. Bir insana kazandırılabilecek en iyi alışkanlıklardan biri hiç şüphesiz, kitap okuma alışkanlığıdır. En kolay ve etkili öğrenme yollarından biri, okumaktır. Bizler maalesef çok okuyan bir toplum değiliz; bizde okuyan çok az ama televizyon izleyen çok fazladır. Her ailenin kendine göre dizi saatleri varken, okuma saatleri olmaması, önemli bir eksikliktir. Bu nedenle, boş vakitlerinizde, evde ailenizle birlikte kitap okumaya gayret gösterin. Sevgili öğrenciler, teknoloji ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da, televizyon, radyo, bilgisayar ve internet, asla bir kitabın yerini dolduramaz, tutamaz.’’ dedi.

Öğrencilerle sohbetin sona ermesinin ardından öğretmenler odasına geçilerek; okuldaki eğitim öğretim durumları, BENGİ Projesi kapsamında devam eden çalışmalar, görüş ve öneriler konusunda öğretmenlerle sohbet edildi. Yarınımızın büyükleri olacak gençlerin ve çocukların muhakkak surette okuması ve bu alışkanlık kazanılana kadar özellikle çocuklara yardımcı ve destek olunmasıgerektiğinin üzerinde duruldu. Ardından Karagözoğlu İlkokulunu ziyaret ederek, yeni yapılan öğretmenler odasında incelemede bulundular.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu