Odunları sanata dönüştürüyor

Edremit ilçesinde emekli devlet memuru Funda Zektaş, doğadaki odun parçalarını toplayarak yaptığı dekoratif ürünlerin yer aldığı sergi Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından açıldı.

Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde Funda Zektaş’ın “Doğadan Sanata Aydınlatma Dekoratif Ürünler ve Ağaç Tasarım” adlı sergisi açıldı.  Serginin açılışını Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka yaptı. Başkan Saka, “Edremit’in farklı yerlerinde böyle etkinliklerin çoğalmasından mutluluk duyuyoruz. Değerli sanatçımız Funda Zektaş’a ilçemizin sanatsal faaliyetlerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Çalışmalarında doğada atıl olan odun parçalarını kullandığını söyleyen Zektaş, ise ağaç parçalarına matkap, zımpara ve testerelerle şekil vererek, gece lambası ve mumluk gibi dekoratif eşyalar ürettiğini söyledi. Zektaş, “Yaklaşık 26 yıllık devlet memurluğunun ardından bilgisayar klavyesinde dolaşan eller, odun, matkap, testere ve zımparalarla mesai arkadaşı oldu. Bir nevi atıl hissedilen odun parçalarına ruh katmak, hayat vermek güzel bir şey. Bunda da en güzel şekli de sevgimi katarak yapıp ortaya çıkarıyorum. Rabbim bizlere çok güzel ürünler sunmuş. Yeter ki değerlendirmesini bilelim. Evvela oyalanmak amacıyla başladım bu işe. Sonradan objelerim çok şık oldu, çok büyüdü. Fonksiyonel olması dolayısıyla yaşantımıza hitap eden ürünler oldu. Önceleri ürünlerimi satmayı düşünüyordum ama şimdi talep doğrultusunda satıyorum” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Cahit İnceoğlu, Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker ve çok sayıda sanatsever de sergiyi gezerek, eserleri inceledi.