NÜFUSU 100 BİNİ GEÇEN İLÇELERE AFAD KURULMALI

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin yazılı bir açıklamayla can alıcı bir soruna dikkat çekti. Mevcut AFAD kanunun Büyükşehir Belediyeleri sınırları içindeki özellikle büyük ilçelerde organizasyon sorununa neden olabileceğini ifade eden Aytekin, nüfusu 100 bini aşan ilçelerde AFAD ilçe koordinasyon merkezinin kurulması gerektiğini ifade etti.
Elazığ depreminden sonra tüm Türkiye deprem konusunda yeterlilikleri tartışırken, gözden kaçan bir konu CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin tarafından gündeme taşındı.
Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD)’ın yalnızca il merkezlerinde kurulmasının Büyükşehir Belediye sınırları içerisindeki nüfus yoğun ilçelerde, olası bir deprem anında sevk ve organizasyonda aksamalara sebep olabileceğini belirten Aytekin, nüfusu 100 bini aşan ilçelerde AFAD teşkilatlanmasının kurulması gerektiğini ifade etti.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Elazığ depremi ve sonucunda ortaya çıkan tablo maalesef hepimizi derinden üzmüştür. Bir kez daha hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ulusumuza başsağlığı diliyorum. Deprem sonrasında halkımız ve yetkililerimiz tek vücut olup bir an evvel depremin yaralarını sarmaya çalışmıştır.
Bununla birlikte Elazığ depremi bize yaklaşmakta olan Marmara depremine karşı ne kadar çaresiz olduğumuzu da hatırlatmıştır. Devletin acil durum örgütlenmesi AFAD üzerinden koordine olmuştur. Bununla birlikte AFAD’ın da eksikleri vardır.
AFAD kanunu kriz merkezini il merkezlerine kurmakta ve illerde valiler aracılığıyla organizasyon sağlanmaktadır. Ancak yaklaşan Marmara depremi göz önünde bulundurulduğunda olası bir enkaz alanına hızlı erişimin ne kadar hayati olduğu Elazığ’da tecrübe edilmiştir. Marmara depreminden etkilenecek insan sayısının milyonlarla ifade edildiği bir yerde organize olmanın avantajı yadsınamaz. Bu yüzden, özellikle büyük şehirlerde nüfusu 100 bini aşan İlçelerimizde AFAD ilçe müdürlükleri kurmak hayati önem taşımaktadır. İl merkezlerinden deprem anında, deprem bölgesine ulaşım ciddi şekilde zor olacak ve bu büyüklükteki merkezlerde olası bir yıkımın sonuçları ağırlaşacaktır. Bu yüzden, iktidar muhalefet demeden böylesi hayati bir meselede bir araya gelmemiz ve bu gereken düzenlemenin zaman kaybetmeden yapılmasının önünü açmalıyız.

*İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI DA DEVREDE*

Konuyla ilgili olarak İçişleri bakan yardımcısı Muhterem İnce’yle de görüşen Ensar Aytekin, “Bu konu siyaset üstü bir konudur. Elbette bu konuya ilişkin Mecliste yasama görevimizi yaparız. Ancak, nasıl ki depremde yaraların sarılması için yan yana gelebiliyorsak, bu konuda da yan yana gelmeliyiz. Konuyu İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’yle de paylaştık. Taşıdığımız hassasiyetin ortak bir hassasiyet olduğunu gördük. Umut ediyorum ki en kısa zamanda bu konuyu çözüme kavuştururuz.”