KÖPEKLERE YAPILAN CİNSEL SALDIRILAR LANETLİNDİ

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir köpeğe cinsel saldırı teşebbüsü ve bir başka köpeğe cinsel saldırı yapıldığı iddiaları ilçede büyük tepki ile karşılandı. Edremit Kent konseyi üyeleri bir araya gelerek yaşanan bu üzücü olaylara yaptıkları basın açıklamasıyla tepki gösterdiler.

Edinilen bilgiye göre, Altınoluk Mahallesinde 7 Aralık günü iddialara göre A.S. isimli bir şahıs 2282 küpe numaralı bir sokak köpeğine cinsel saldırı girişiminde iken yakalandı. İkinci olayda ise Zeytinli Mahallesinde 13 Aralık günü N.K. isimli bir şahsın bir köpeğe cinsel saldırı sırasında yakalandığı iddia edildi.

Bunun üzerine Edremit Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu tarafından ilk olayın olduğu yere yakın olan Nazım Hikmet Meydanı’nda bir basın açıklaması yapıldı.

Çalışma grubu adına basın açıklaması yapan Ceyda Uzunkaya “Hayvan’a tecavüz fiili ve tanımı ne Türk Ceza Kanunu’nda ne de Hayvan Koruma Kanunu’nda mevcut. Ayrıca, ulusal mevzuat hayvanları sahipli ve sahipsiz diye ikiye ayırıyor. Eğer hayvan sahipsiz tecavüz failine sadece idari para cezası uygulanıyor. Bizler hayvan hakları savunucuları olarak tecavüz fiilini suç olarak tanımlasak ta, mevzuata göre bu fiil bir kabahat. Şu anda hayvanlara işkence veya tecavüz etmenin bedeli sadece 753 TL idari para cezası. İlk 15 gün içinde ödenirse cezada yüzde 25’li indirime gidiliyor. İdari para cezası sicile işlenmediği için de, hayvanlara işkence eden birsinin günlük hayatta aynı havayı soluduğumuz bir kişi olabilir” denildi.

Açıklamanın yapıldığı yerde Jandarma’nın geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi. Basın açıklaması sorunsuz bir şekilde sona erdi.