HAVRAN TARİHİ TERZİZADE KONAĞI ONARILIYOR

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU yapmış olduğu açıklamada; “Havran Cumhuriyet Caddesinde ve Ebubekir Cami karşısında bulunan Terzizade Saadettin Bey konağı restore edilip Turizme açılacak. İki katlı ahşap konağın şu anda Edremit körfezinde malzeme ve sanat eseri olarak bir benzeri daha yoktur. Cumhuriyetin ilk yıllarında M. Kemal ATATÜRK ün bu konakta ağırlandığı ve Çanakkale kahramanı Havran’lı  Kocaseyit ile bu konakta görüştüğü bilinmektedir.

 Konağın restorasyon projeleri rölave ve tadilat projeleri aslına uygun Balıkesir ve İzmir Ege Üniversitesi Mimarlık bölümü hocaları ve mimarları tarafından hazırlanmış olup anıtlar kurulunca onaylanmıştır. Konağın restorasyon ihalesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz hafta içinde yapılmıştır.

 Konak 25 yıllığına Havran Belediyesine ÖZAYDIN ailesi tarafından devredilmiştir. İnşallah tadilat ve onarım çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak, kısa sürede bitirip Turizme ve ziyaretçilere açılacak ve ziyaretçi akımına uğrayacaktır. 40 odalı tarihi konağın tekrar onarılıp Havranımıza kazandırılması için onarım ihalesini yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai KAFAOĞLU’ na Havranlı hemşerilerim adına çok teşekkür ederim. Bölgemize hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu