“GIDA OSB İLE 2 BİN KİŞİYE İŞ, 200 MİLYON LİRA GELİR”

Ayvalık Belediyesi’nin, ilçeye yatırım ve istihdam için başlattığı projesi ‘Ayvalık Gıda ve Gıda İşletmeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin devreye girmesi için son 1,5 yıla girildi. Bakanlığın ÇED Raporuna göre; Ayvalık Gıda OSB’nin senede 200 milyon lira işlem hacmi olacağı öngörülüyor.

Yaratacağı istihdam, üreteceği katma değer ve yüksek girdisiyle Ayvalık ekonomisini sırtlayacak Ayvalık Gıda ve Gıda İşletmeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin alt yapı inşaat çalışmalarına 6 ay içinde başlanacağı ve 1,5 yıl içinde ise OSB’nin hizmete girmesinin planlandığı açıklandı.

“14 FİRMA YATIRIMA HAZIR”

Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Koordinasyon toplantısında, şu ana kadar başvuruda bulunup yatırım yapmaya hazır olduğunu belirten 14 firma olduğu ve bu firmaların bölgenin önemli firmaları arasına yer aldığı ayrıca 13 yöresel firmanın da başvuranlar arasında olduğu belirtildi.

YATIRIMCILARA YÖNELİK PRENSİP KARARLARI ALINDI

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan başkanlığında yapılan geçtiğimiz günlerde Altınova’da yapılan toplantıya Projeyi bölgeye kazandıran Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in yanı sıra yönetim kurulu ve Müteşebbis heyet temsilcileri katıldı. Kaymakam Gökhan Görgülüaslan, toplantıda yatırımcı öncelik prensip kararlarının alındığını ifade etti. Toplantıda, Yönetim kuruluna arazi tahsisi için yetki verildi. Parselasyon ve imar uygulamalarına başlanıp yatırım programına alınması için takip ile alt yapı inşat ihalesine çıkılacağı öğrenildi.

“İSTİHDAM SAYISI, İLÇE EKONOMİSİNE KATKI DÜZEYİNE GÖRE YATIRIMCILARA KARAR VERİLECEK”

Toplantıların periyodik olarak her ay gerçekleştirildiğini kaydeden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Bu toplantımızda Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmak isteyen firma başvurularında öncelikle yatırım miktarının, istihdam sayısı ile çevresel etkilerinin ve başta tarım olmak üzere ilçemiz ekonomisine katkı düzeyi kriterlerine göre değerlendirileceği yönünde karar aldık” dedi.

“YILLARDAN BERİ HAYALİM OLAN PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEYE ÇOK AZ KALDI”

Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçmesi konusunda tüm çalışmalara hız vermiş olduklarını dile getiren Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Turizm ile tarımı birbirinden ayırmadık. Çok verimli topraklarımız var ama onu endüstriyel ürüne çevirecek, ÇED raporu alabilecek bir tane arsamız yok. Bunun için Ayvalık Ticaret Odası Başkanlığı’ndan beri hayalim olan bir projeyi hayata geçirmemize çok az kaldı. Bu konuda; Ticaret ve Ziraat odaları, Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği, Sanayi Bakanlığı Müsteşarı ve yardımcısı, İl Tarım ve Sanayi müdürlükleri bize inandı ve çok büyük katkı koydu. Türkiye’nin ilk Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni kuracağız. Altınova’da 6 ay sonra fabrikaların temellerini atmaya başlayabiliriz” dedi.

Ayvalık Gıda OSB, senelik 200 milyon olacağı ön görülen işlem hacmi ile sadece Ayvalık’ın sanayi üssü olmakla kalmayacak Körfez Bölgesi’nin de en büyük sanayi yatırımlarından biri olacak.

“OSB KURULUM AŞAMASI 7-11 YIL SÜRERKEN BİZ 2,5 YIL DA BU SÜRECİ TAMAMLADIK”

Ayvalık Gıda OSB’nin bakanlık onayını 6 ay gibi kısa sürede alması, 2,5 yıl içinde tüzel kişiliğe kavuşturulması açısından Türkiye’nin en hızlı kurulan, en iddialı OSB’lerinden olduğunu belirten Belediye Başkanı Gençer, “Aldığımız bilgilere göre OSB inşaat hariç kuruluş protokolünün tamamlanması 7 ila 11 yıl sürüyormuş. Biz prosedürleri 2,5 yıl içinde tamamladık. Sıfırdan bugüne getirene kadar gerek biz gerek yönetim kurulumuz gerekse mütevelli heyetimiz özveri ile çalıştık. Yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağlayacak Gıda OSB’de Süt ürünleri, et mamulleri, zeytin işleme, meyve suyu üretimi,  bakliyat kurutma ve paketleme, bisküvi üretimi gibi sektörlerden toplamda 30 fabrika yer alacak. Yüzdük yüzdük sonuna geldik” dedi.

Ayvalık Gıda ve Gıda İşletmeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 342 sicil numarası ile tüzel kişiliğini kazandığını açıklayan OSB sorumlusu Ozan Coşkun, Altınova Mahallesi’nde Topçular Mevkiinde 478 bin 788 metre kare alanda planlanan Gıda OSB’de sosyal donatılar haricindeki alanın 234.402 metre kare olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu