GELİŞEN TEKNOLOJİ OTO BOYALARINI DA ETKİLEDİ

Geçmiş yıllarda 3-4 haftada yapılan fırınlı oto boyama işi, gelişen teknolojiyle birlikte, günümüzde 4-5 tamamlanırken, bir otomobil bin 500 lira ila 40 bin lira aralığında fiyatlarla yeni bir görünüme kavuşturulabiliyor.

Balıkesir’in 5 ilçesini bünyesinde barındıran Edremit Körfezi’nde fırınlı oto boya sistemini ilk başlatan kişi olan Alkan Ergit, halen oto boyası ve boya malzemesi satış yeri ile fırınlı oto boya atölyesini bir arada çalıştıran, körfezin tek işletmecisi olarak çalışmaya devam ediyor. Yaklaşık 16 yıldır bölgede en çok tercih edilen oto boyacısı olan Alkan Ergit, fırınlı oto boyacılığı işini anlattı. El sanatını gerektiren tüm mesleklerde olduğu gibi bu meslekte de çırak yetişmediğini söyleyen Ergit, teknolojinin tüm nimetlerinden faydalandıkları için fabrikalarda üretilen tüm renkleri elde edebildiklerini söyledi.

Ergit, konuşmasında, “Almanya’dan geldikten sonra 2005 yılında bu işe başladım. Oto boya malzemesi satan ve fırınlı oto boya yapan bir işletme bu bölgede yoktu ve ilk ben kurdum. Edremit Körfezi’nde çok fazla araç boyama işi yapan arkadaşlarımız var. Boya malzeme satışı yapanlar ayrıca var. Ama benim işletmemde hem boya ve malzeme hem de fırınlı oto boya işi ikisi bir arada var. Eskiden macunlar ve kullanılan boya, boyacılar tarafından hazırlanırdı. Ama günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan malzemeler kalitelendi ve teknolojiden faydalanılıyor. Önceden bir arabanın boya işçiliği 3-4 hafta sürüyordu ve günümüzde normal bir araba 4-5 günde boyanıyor. Zaman kazancı oldu ve malzeme kalitesi de yükseldi. Normal bir oto boyasının fiyatı bin 500 liradan başlar ve litresi 7 bin liradan satılan boyalar da bulunuyor. Böyle bir boyayla araç boyatırsanız 40 bin liraya bile mal olabiliyor. Ama körfezimizde bu boyayı seçen müşteri olmuyor. Fırınlı oto boyama önemlidir. Çünkü fırınlı oto boya yapımı esnasında boyama yapan kişi boyayı yutmaz. İçeride vakumlama sistemi vardır. Yani sağlıklı bir sistemdir. Boyacı, boyayı ciğerlerine çekmez. Bir diğer olumlu yönü de aracın rutubetsiz bir ortamda boyanıyor olmasıdır. Yeni sistem olan kuru sisteme geçildi ama su zımparası araçlara mutlaka yapılıyor. Fırınlı oto boyama işini yaptıktan yarım saat sonra aracınızı isterseniz uzun yola dahi götürebilme imkanı var. Müşteriler, ucuz oto boya tercih ettiklerinde kalitesiz bir oto boyasına sahip oluyor. Biraz pahalı, ama uzun ömürlü ve kaliteli bir oto boyaması istiyorlar ise biz yıllardır buradayız. İş yerimizde bir Kore yapımı ve bir de Alman yapımı bilgisayarlı boya karıştırıcı sistem bulunuyor. Bu makineler sayesinde istediğimiz her renkte ve tonda oto boyasını elde edebiliyoruz. Bu 2 makine olmasaydı bu iş yerimin büyüklüğü, her çeşit boyayı bulundurmak için yetmezdi. Bu makineler ile ana renkleri karıştırarak yerden tasarruf ederken, her çeşit boyayı elde etme imkanımız oluyor” dedi.otoboya-1

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu