EDREMİT’TE “OKUMUŞ ZEYTİNYAĞI” ÜRETİLİYOR..

Edremit Meslek Yüksek Okulu Butik Zeytinyağı Üretim ve Uygulama Tesisi’nde üniversite öğrencileri ve eğitim görevlileri ile birlikte zeytinyağı üretimi yapılmaya başlandı. “Hasattan şişeye zeytinyağı serüveni” adı verilen projenin tanıtımına Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Kaymakam Ali Sırmalı ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka katıldı.

Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu’nda kurulan butik zeytinyağı tesisinde uygulamalı derslerde üretilen zeytinyağları “Okumuş Zeytinyağı” sloganı ile sofralara sunulmaya başlandı.

Okumuş Zeytinyağı için Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu’nda yapılan tanıtım toplantısına Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, öğretim üyesi ve görevlileri ile öğrenciler katıldı. Yüksek Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin “Okumuş Zeytinyağı” projesi hakkında bir brifing sundu. Protokol üyelerine üretilen butik zeytinyağlarının ikramından sonra Üniversite bahçesinde kurulan zeytinyağı üretim ve uygulama tesisine gidilerek zeytinin, zeytinyağına dönüşü uygulamalı olarak gösterildi. Protokol üyelerine üretilen zeytinyağı tadımı yaptırıldı.

Yüksek Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin tarafından Rektör Özdemir, Kaymakam Sırmalı ve Başkan Saka’ya okulda üretilen zeytinyağı hediye edildi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, “Bugün zeytinyağının kutsallığına hep birlikte şahitlik yaptık. Halis bir zeytinyağı nasıl üretilir. Kaliteli bir zeytinyağı nasıl üretilir. Onu birlikte gerçekleştirdik. Biz burada kaliteyi hedefledik. Miktardan ziyade kaliteyi hedefledik. Bizim bu yağımız zeytinyağında olması gereken bütün özellikleri taşıyan bir zeytinyağı olduğunu ifade ediyoruz. Buradaki asıl amacımız eğitimdir. Kalite nasıl elde edilir bu ön planda. Bundan sonraki aşama verimi sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. Biz bu tesisle hem öğrencilerimizi eğitirken hem de bölgedeki zeytincilerimize de önderlik etmek istiyoruz” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da Edremit’in yükseköğretim alanında daha ileriye gidebilmesi için belediye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek “İlçemize önümüzde ki yıl eğitim ve öğretime girecek olan dört yılık Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun kazandırılmasında başta Rektörümüz Kerim Özdemir olmak üzere katkıları olanlar teşekkür ediyorum. Edremitimize fakülte kurulması için girişimlerimiz devam ediyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu