EDREMİT’TE KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

Edremit İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 01.06.2020 tarihinde Kaymakam Ali Sırmalı Başkanlığında Edremit’te normalleşme süreci için bir araya geldi.

Kaymakam Ali  Sırmalı’nın başkanlık ettiği toplantıya Edremit Belediye Başkanı  Selman Hasan Arslan, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can,  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Recep Özbudak,  Serbest  Tabip Dr. Selahattin Kenar, Serbest Eczacı Cengiz Erk katıldı.

Toplantıda koronavirüs salgını nedeniyle daha önce getirilen kısıtlamalardan bazıları iptal edilirken sürecin sağlıklı ilerlemesi için yeni kararlar ilave edildi.                                                                                                   

Yeni normal düzende maske, sosyal mesafe ve temizliğe önem verilmesi  gerektiğini belirten Kaymakam Sırmalı; “Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve salgının/bulaşın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok önemli tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. 1 Haziran itibariyle kontrollü sosyal hayata geçmiş bulunmaktayız. Bu kapsamda alınan kurallara herkesin riayet etmesini son derece önemlidir” dedi.

Normalleşme süreci kapsamında birçok tedbirin hayata geçirildiğini vurgulayan Kaymakam Sırmalı; “ 1 Haziran itibariyle yeni normal döneme girmiş bulunmaktayız. Özellikle tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de  faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi vb gibi  alanlar, 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibarıyla belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00’a kadar hizmet sunabileceklerdir.

Vatandaşlarımızdan, esnaflarımızdan kurallara uymaları noktasında gerekli özeni ve dikkati göstermelerini bekliyorum.

Vatandaşlarımızın, esnaflarımızın ve işletmelerimiz tarafından belirlenen kurallara uyulup uyulmadığı, ekiplerimiz tarafından yapılacak denetimlerle kontrol edilecek olup;  kurallara uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır “dedi.