EDREMİT’TE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE CUMHURİYET GELİNLERİ..

Edremit Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında hazırlanan “Cumhuriyet Gelinleri” sergisi Kaymakam Ali Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka’nın katılımı ile Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde açıldı.  

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93.yıl dönümü kutlamaları kapsamında Edremit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Edremit Cumhuriyet Gelinleri” sergisi yoğun ilgi ile karşılandı.  

Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze uzanan gelinliklerin yer aldığı sergini açılışı Kaymakam Ali Sırmalı’nın eşi Nuray Sırmalı ve Belediye Başkanı Kamil Saka’nın eşi Günseli tarafından yapıldı. Serginin koordinatörü Beriye Başak, “Güzel Edremit’imizin hem Kurtuluş Savaşı’nda hem Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli bir yeri vardır. Ayrıca Körfez bölgemiz göçlerle zenginleşmiş çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede yaşamış olan Cumhuriyet gelinlerimizin torunlarından toplanan değerli eserler ile o dönemde ki kadınların yaşantılarını, düşüncelerini dünyaya bakışlarını sizlere göstermeyi amaçlıyoruz. Cumhuriyet gelinlerinin genç ve yeni bir gelecek heyecanı içinde hayatlarına kullandıkları çeyizleri, gelinlikleri, eşyaları ile ışık tutmak, onlara bir anlamda yeninden ses vermek istedik. Cumhuriyet kadının olmak, Cumhuriyet gelini olmak güzeldir, gurur vericidir” dedi. 

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da yaptığı konuşmada, ““Edremit artık kötü olaylarla, ülkeye damga vuran kötü anılarla değil, artık sanatta, sporda, kültürde oluşturduğu iyi güzel olaylarla anılmaya başlandı. Ne mutlu bize ki, bizi birbirimize bağlayan Laz’ı, Çerkez’i, Alevi’si, Sünni’si ile hepimizin arasında en büyük bağlayıcı, birleştirici unsur olan Cumhuriyet 93 yıl önce yarın ilan edildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle, ‘Efendiler, yarın Cumhuriyet’i kuruyoruz!’ biz de bugünden Edremit’in yarınını kurmak için yola çıktık. Cumhuriyet Gelinleri sergisi de bu uğurda attığımız ilk adım olacak. Artık önümüzdeki yıldan itibaren bu tür eserler Edremit’in simgesi olan binalarda sergilenmeye başlanacak” dedi. 

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’da “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıldönümünde böyle bir sergiyi açmaktan mutluluk duyuyoruz. Emeği geçenleri kutluyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Edremit’te cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar kullanılmış olan gelinlikler, damatlıklar, yöresel bindallılar ve gelinlerin bohçalarından çıkan eşyalardan oluşan 300’den fazla eşya büyük beğeni ile karşılandı.  Sergide müze sorumlusu İrfan Kolçak tarafından Belediye Başkanı Kamil Saka’nın annesi ve babası Cavide-Tayyip Saka’nın gelinlik ve damatlıklı fotoğrafı hediye edildi. 

ADD Edremit ve Altınoluk Şubeleri ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Edremit Şubesi de destek verdiği sergi 10 gün boyunca açık kalacak.