EDREMİT’TE CUMA NAMAZI ÖNCESİ ŞÜKÜR KURBANI KESİLDİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs  (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında  16 Mart’ta ibadete kapatılan camilerin yeniden ibadete  açılması nedeniyle  Diyanet İşleri Bakanlığı koordinasyonunda 81 ilde eşzamanlı  olduğu gibi Edremit’te de şükür kurbanı kesildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart tarihinden itibaren ibadete kapatılan camilerin 29 Mayıs Cuma günü kademeli olarak tekrar ibadete açılması sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı 81 il ve 922 ilçede cuma namazı öncesi  belirlenen  camilerin  önünde  toplamda 1003 şükür  kurbanı  kesilmesi kararı alınmıştı.

Bu kapsamda Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, İlçe Müftüsü Ahmet Yayla ve müftülük personelinin katılımıyla Fethiye Hanım Camisinde hijyen sağlık şartları dikkate alınarak cuma namazı öncesi dualarla şükür kurbanın kesildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kaymakam Sırmalı, koronavirüs ile mücadelede başarılı bir süreç yürütüldüğünü belirterek; “Normalleşme adımlarının atıldığı bu süreçte  bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda İçişleri Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımız kararlarıyla ibadete ara verilen camilerimiz  29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren tekrar toplu ibadete açıldı.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığımızca alınan karar doğrultusunda cuma namazı öncesi Fetihiye Hanım Camisinin önünde dualarla şükür kurbanı kestik. Koronavrüs tedbirleri kapsamında ayrı kaldığımız camilerimize kavuşmanın, camilerimizde cemaatle beraber tekrar ibadet etmenin sevinci içindeyiz” dedi.

 Salgınının yayılmasını engellemek, vatandaşlarımızın sağlığını korumak ve kişiler arasında virüsün bulaş ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla bu süreçte  önemli tedbirlerin hayata geçirildiğini vurgulayan Kaymakam Sırmalı vatandaşlardan yine bu tedbirlere rehavete kapılmadan uyulması gerektiğini belirtti.