EDREMİT’TE AENEAS ROTASI ÇALIŞTAYI YAPILDI

Roma’lı şair Vergilius’un, Roma İmparatorluğu’nun kuruluşunu anlatan, Aeneas Destanı’nda Troia Savaşı’nda hayatta kalan Troialılarla yeni bir yurt aramak için Çanakkale’den yola çıkıp, Altınoluk’ta 20 gemi inşa ettikten sonra denize açılıp’, Akdeniz’de 4 ülkede 21 liman dolaşarak Roma’nın kurulduğu yere ayak basan Aeneas’ın Rotası’nı yeniden canlandırmak için gerçekleştrilen, “Aeneas’ın Rotası Çalıştayı’nın ikinci gününde, konuk belediye başkanları, akademisyenler, arkeologlar ve Antandros kazılarını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Roma’daki Lavinium Vakfı üyesi sembolik Prens Tara Francesco Borghese, İtalya’nın İzmir’deki başkonsolosu Luige İannuzzi ve italyan temsilciler birer bildiri sundu. Çalıştayın öğleden sonraki ikinci bölümü başlamadan, Kazdağlarında yapılan dünyanın ilk güzellik yarışması Edremit Anadolu lisesi öğrencileri ve Antandros Derneği üyelerince canlandırıldı. Sunum İngilizce yapıldı. 

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, açılış konuşmasında, Edremit ve Türkiye için büyük önem taşıyan projenin başlangıcını yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sırmalı, “Avrupa’da bilinen bir efsaneyi tekrar canlandırmak, binlirci yıllık tarihi olan, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu toprakların önemini vurgulamak istiyoruz. Altınoluk’tan dünyaya açılan Aeneas rotasıyla Edremit körfezini daha iyi tanıtmayı hedefliyoruz. Turizm, tüm dünyada ekonomik geliri arttırmanın bir aracı olurken ayni zamanda dünya barışına da büyük katkılar sağlıyor. İnsanların birbirilerini ve kültürlerini tanıması turizm ve dünya barışı açısından çok önemlidir. Bu nedenle biz Aeneas efsanesini tekrar yaşatmak, bu rotayı tekrar başlatmak istiyoruz” dedi. 

Kaymakam Ali Sırmalı’nın konuşmasının ardından oturum ve Antandros kazılarının başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat Antandros kazıları, kazılarda ortaya çıkarılan Roma villası, villadaki mozaikler, nekropol hakkında bilgiler verdi. Vergilius’un efsanesinde Romayı kuran Aeneas’ın torunları, dişi kurt ve kazdağlarındaki güzellik yarışmasının tüm dünyada bilidiğini bir kez daha hatırlattı. Aeneas’ın Terk ettiği Antandros’u barındıran Altınoluk ile, Aeneas’ın İtalya’da ilk ayak bastığı Castro kentinin kardeş şehir olduğunu vurguladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troia ve troia savaşı hakkında bilgiler verirken, Aeneas Rotası projesinin kendisini heyecanlandırdığını bu tür kültür projelerinin kalıcı olması gerektiğine dikkat çekerken, Roma döneminin tüm dünyada büyük merak uyandırdığını ve Aeneas projesinin de turizme katkı sağlayacağını kaydetti.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, gerçekleşmesi olanaksız gibi bir projeyi başlattıklarını belirterek, “Aeneas projesini hayata geçirebilecekmiyiz diye düşünürken, yaptığımız çalıştay ile ilk adımı attık. Bu projenin Kalıcı olması için Aeneas Yolu dediğimiz bir başka projeyi en kısa zamanda başlatmayı planladı. Aeneas Yolunda, gruplar kazdağlarından yürüyerek Antandrosa inecek. Burada hedefimiz İda dağlarının güzelliklerini göstermek. Sonraki hedef denizde de Aeneas Rotasını gerçekleştirmek. Bu projede Aeneas’ınuğradığı tüm limanlara Edremit zeytin fidanı götürüp buralarda zeytin fidanlığı oluşturmak. Ayrıca Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının da gittiği limanlarda Aeneas Efsanesini tasvir etmesini planlıyoruz” dedi.

Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Bilge Şimşek, Aeneas Rotası’nın çok güzel bir proje olduğuna vurgu yaptı, 2018 yılının dünyada Troia yılı ilan edileceğini, bu önemli olgu ile Aeneas rotasını birleştirmek istediklerini vurgulayarak, Çanakkale belediyesinin de projeye destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Arnavutluk içişleri eski bakanı Arkeoloji Profesörü Meritan Ceka, Altınoluk ve Antandros’un dünyada bilinen bir yer olmadığını, Ancak Antandros Nekropolü ile kazı alanını gezdikten sonra dünyada görülmesi gereken şahane bir yer olduğunu ifade etti. Nekropol ve Antandros mazılarının en az 20 yıl süreceğine inandığını belirten Ceka, Aeneas’ın Arnavutlukta ayak bastığı yer Butrin hakkında bilgiler verdi. Btrinin de arkeolojik büyük değerlere sahip olduğunu belirtip projeye destek verdiğini kaydetti. Catania Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Massimo Frasca, Ankara İtalya Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Emilio Sessa, İzmir İtalya Başkonsolosu Luigi İannuzi, Kartaca Belediye Başkanı HoussenBen Sghaier, Uluslararası Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Abdellatif Ghedira, Gemi Mühendisi Hüseyin Çoban, Ulusal Zeyten ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi İcra Direktörü Dr. Mustafa Tan, Balıkesir Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Sabriye Çelik, birer sunum yaptı.

Çalıtay’da Edremit’te Aeneas zeytin Ormanı oluşturulması için Çalıştaya katılan belediye başmanları Edremit Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Raif Sakin’e zeytin fidanı armağan etti. Sakin’de konuklara Edremit Zeytincilik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan butik fabrikadan elde edilen zeytinyağı verdi. Sekin, “önümüzdeki çalışmalarda, etkinliklere katılacak konukarımızın getireceği zeytin fidanları ile ilçemizde güzel bir zeytin ormanı oluşturmayı düşünüyoruz” dedi. 

Aeneas’ın Rotası Çalıştayı’nın ikinci bölümüne geçilmeden önce Antandros Derneği üyeleri ve Edremit Anadolu Lisesi öğrencileri, Kazdalarının antik adı olan İda Dağı’nda yapılan ilk güzellik yarışmasını antik giysilerle canlandırdı. Efsaneye göre, Paris’in altın elma verip en güzel olarak Afroditi belirlemesi efsaneye göre şöyle. “Paris, Troia Kralı Priamos’un oğludur. Ülkesinin başına felaket getireceği kehaneti üzerine, doğumundan hemen sonra ölmesi için İda Dağı’na bırakılır. Sağ kalan çocuk burada Priamos’un hizmetkarı tarafından gizlice büyütülür. Paris dağlarda çobanlık yaparak yaşamına devam ederken, Olympos’da da Tanrıça Thetis, Zeus tarafından bir ölümlü olan Peleus ile evlendirilir. Bu düğüne Nifak tanrıçası Eris kötü özellikleri nedeniyle çağrılmaz. Düğünü öğrenen Eris, tanrılar ve tanrıçalar toplandıkları sırada aralarına, üzerinde “En Güzele” yazan bir altın elma fırlatır. Tanrıçalardan Athena, Hera ve Aphrodite en güzelin kendisi olduğunu söyleyerek, elmayı almak üzere üzerine atılırlar. Bunu gören tanrılar tanrısı Zeus, Hermes’i tanrıçaları İda Dağı’na götürmekle görevlendirir. Orada Paris’ten en güzel tanrıçayı seçip, elmayı ona vermesi istenecektir. Tanrıçalar Paris’in karşısına dizilirler. Hera, Paris’e yaklaşarak kendisini seçerse ona Asya İmparatorluğu’nu vereceğini söyler. Hera’nın ardından Athena, bilgelik ve gireceği tüm savaşlarda zafer; Aphrodite ise dünyanın en güzel kadınını vaat eder. Paris elmayı Aphrodit’e vererek en güzel tanrıçayı Zeus adına belirler ve böylece kendisine vaat edilen dünyanın en güzel kadınını alacağı günü beklemeye koyulur” Güzellik yarışmasının canlandırılması büyük alkış aldı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Çalıştay bittikten sonra, katılımcılara birer plaket vererek teşekkür etti. Aeneas Rotası Çalıştayının çok olumlu geçtiğini ve sonuçlarının da çok yapıcı olacağına inandığı söyledi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu