EDREMİT’TE 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ KUTLANDI

Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıl dönümü ve Şehitleri Anma günü nedeniyle ilçemizde program yapıldı. İlk olarak  Şehitlikte, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı P.Alb. Osman Aytaç ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından çelenk sunumunu gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve günün anlam önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı P.Alb. Osman Aytaç ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından şehitliğin saygı defteri imzalanarak; şehit mezarlarına çiçek bırakılması ve dualar eşliğinde programı sona erdi.

Akabinde Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezinde, Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının akabinde günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapıldığı program büyük beğeni ile izlendi. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Gününü konulu şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize hediyeleri protokol tarafından  takdim edildi. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı bitiminde davetlilere aşure ikram edildi.

Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıl dönümü nedeniyle Edremit Kaymakamlığımız tarafından şehit yakınları, terör, Kıbrıs ve Kore Gazilerimize  Adrina Otel’de öğle yemeği ikram edildi. Düzenlenen yemeğe ilçe protokolünden Kaymakamımız Ali Sırmalı, Eşi Nuray Sırmalı. 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı P.Alb. Osman Aytaç, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler  katıldı.

Şehit yakınları ve gazilerimiz ile yakından ilgilenen Kaymakam Sırmalı; “Kıymetli şehit aileleri ve gazilerimiz 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü nedeniyle düzenlemiş olduğumuz yemeğimize hoş geldiniz. Bugün, Türk savaş tarihinin altın harflerle yazıldığı Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıldönümü, Bugün vatan için, millet için kutsal saydığımız değerlerimiz için canlarını feda eden ölümsüz kahramanları, şehitlerimizi anma günü, Bugün “Haydi oğlum git! Ya gazi ol.. Ya şehit” diyerek oğlunun alnını öperek son yolculuğuna uğurlayan siz değerli şehit ailelerimizin gurur günü. Bizler vatanın bölünmez bütünlüğünü, Türk Milletinin bağımsızlığını herşeyin üstünde tutarak canlarını feda eden ölümsüz kahramanlarımızın hatıralarını gururla anılan kahramanlıklarını bize bırakmış oldukları tüm emanetlerini büyük bir onurla ve gururla sonsuza kadar koruyacağımız ve yaşatacağımıza söz veriyoruz. Türk milleti tarihi boyunca şehitlerine ve gazilerine ve onların ailelerine ayrı bir değer vermiş ve onlara sahip çıkmayı en önemli sorumluluk bilmiştir. Edremit ilçemizde 39 şehit ailemiz, 187 gazimiz bulunmaktadır. Bizler devlet ve millet olarak her zaman onların yanındayız. Çünkü onlar bize şehitlerimizin birer emanetidir. Bugün, ay yıldızlı bayrağımızın altında huzurlu, güvenli yaşıyorsak ve geleceğe umutla bakıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle başta ulusumuzun kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum Ruhları şad olsun. Gazilerimize de acil şifalar dileyerek şükranlarımızı sunuyorum dedi. ” dedi. İlçe Müftümüz Sait Emin Arvas dua edildi.

Kaymakam Sırmalı ve eşi Nuray Sırmalı gelen misafirlerle tek tek ilgilenerek sohbet ettiler. Gazi ve şehit aileleri de düzenlenen programdan dolayı Kaymakam Sırmalı ve eşi Nuray Sırmalı’ya teşekkürlerini sundular.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu