Edremit’te 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlandı

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından Altınoluk Amfi Tiyatro’da düzenlenen Zülfü Livaneli Orkestrası konseri yoğun ilgi gördü. Konser öncesi konuşan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Barışın sembolü zeytinin dünyadaki başkenti Edremit’ten ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diye haykıracağız” dedi.

1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle Edremit Belediyesi tarafından Altınoluk Mahallesi’nde düzenlenen etkinliklerde Zülfü Livaneli Korosu ve Orkestrası Antandros Amfi Tiyatro’da sahne aldı.

Konser öncesi bir konuşma yapan CHP’li Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, öncelikle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü ve Barış günüyle başlamış olan Kurban Bayramı’nın tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini dileyerek “Edremit, doğasıyla, tarihiyle, deniziyle, kumuyla, güneşiyle Ege’nin en önemli ilçelerinden birisi. Edremit aynı zamanda zeytinin merkezi, zeytinin dünyada ki başkenti. Yani barışın sembolü olan zeytinin başkenti Edremit’ten tüm dünyaya barış mesajları göndereceğiz, tüm dünyayı barışa davet edeceğiz. Çünkü bu görev bize bu ülkenin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmişti. Bu akşam onun ifadesi ile ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diye haykıracağız. Biz savaşı istemiyoruz, biz bütün dünyaya barış gelsin, barış içinde birlikte beraberce, adalet içinde yaşayalım diyoruz. Ama ekmeğimizi elimizden almaya kalkanlara, vatanımızı bölmeye kalkanlara karşı da savaşın en alasını yapabileceğimizi de ulusal Kurtuluş Mücadelesinde gösterdik. Ve bu ülkenin bölünmesine karşı kesinlikle aynı tavrı devam ettiririz. Onun için bizi barışçı görüp te toprağımızı bölmeye kalkanlar akıllarını başlarına alsınlar. Bu ülkeyi kesinlikle böldürtmeyiz ve böldürtmeyeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel, Belediye Başkan Yardımcıları sahnede çocuklarla birlikte barışın sembolü beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktılar. Ardından sahne alan Livaneli Korosu birbirinden güzel eserleri ile izleyicileri coşturdu. Zülfü Livaneli’nin hayatından kesitlerinde anlatıldığı konserde Livaneli Korosu tarafından Livaneli şarkıları ve barış şarkıları seslendirildi.