EDREMİT SİVİL HAVACILIK YÜKSEKOKULU’NA KAVUŞTU

Edremit İlçesinde Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı olarak yeni kurulan Edremit Sivil Havacılık YüksekOkulu hizmet binası hayırsever Erdem Uysal tarafından yaptırılarak üniversiteye bağışlandı. Okulun protokolü Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nda katıldığı törenle imzalandı.

 

Balıkesir Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan ve 4 yıllık eğitim verecek olan Edremit Sivil Havacılık Yüksek Okulu hizmet binası hayırsever tarafından yaptırılarak bağışlandı. Edremit Kaymakamlığı’nda düzenlenen tören ile devir teslim protokolü imzalandı. Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Hayırsever Erdem Uysal, tarafından protokol imzalandı. Törene Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd Doç. Dr. Raif Sakin, Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Abdullah Soykan ve  Körfez Sportif Havacılık Kulübü Derneği Başkanı Adem Kuşçuoğlu’da katıldı.

İmza töreninde konuşan hayırsever Erdem Uysal, emekli öğretmen olduğunu ve ailesinden kalan arazi üzerine 18 derslikli 540 öğrenci kapasiteli okul binasını yaptırarak Balıkesir Üniversitesi’ne bağışladığını ifade etti. Öğretmen olarak eğitime katkı yapabilmenin mutluluğunu yaşadı.  

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı “Erdem Bey’e ve sayın Rektörümüze Sivil Havacılık Yüksek Okulumuza gösterdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Edremit ilçemiz 145 bin nüfuslu anca yazın yaklaşık 1 milyon nüfusu olan bir ilçe. Edremit ilçemizde iki adet meslek yüksekokulumuz var. Şimdi 4 yıllık Sivil Havacılık Yüksek Okulumuz açılıyor. Maksadımız ilçemize önümüzdeki yıllarda bir fakülte daha açtırmak. Daha sonraki hedefimiz ise ilçemize bir tane üniversite kazandırmak. Bunun için uğraşıyoruz. Başta hayırseverlerimize, belediye başkanımıza, üniversitemize ve sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. Edremit bunu hak eden bir ilçe.” diyerek bu güzel davranışın örnek olması temennisinde bulundu.

Prof. Dr. Kerim Özdemir, “Edremit yılın 300 günü aşkın zamanında uçuşa uygun bir bölgedir. Dolayısıyla hava limanı da vardır. Senatodan geçti YÖK’te kabul etti. Kuruluş anlamadın diğer sıradan okullara benzemiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de müdahil oluyor” dedi. BAÜN Rektöre Prof Dr. Kerim Özdemir hayırsever vatandaşların desteği ile Balıkesir Üniversitesi’nin hızla büyüyeceğini ifade ederek Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun hizmet binasını yaptırarak bağışlayan Erdem Uysal’a teşekkür etti.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da bundan sonraki adımda yapılacak olan okul binasının da Edremitli bir başka hayırsever tarafından yapılması konusunda söz verildiğini belirterek “Edremit’te Ülketepe diye bilinen rekreasyon alanını tamamı ile kampüs haline çevireceğiz. Üniversitemizi belediyenin o çevredeki diğer yerleri ile birleştirerek çocuklarımıza yakışan bir kampüs alanına kavuşturacağımıza inanıyorum. Edremit’te veya Körfezin bir başka ilçesinde bir tane daha fakülte açmak suretiyle Balıkesir’de üçüncü üniversiteyi Edremit Körfezi’ne getirmek en önemli hedeflerimizden bir tanesidir. Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun açılması çok önemli bir adım oldu. Bu anlamda en büyük uğraşı veren Rektörümüz Sayın Özdemir’e, Kaymakamımız Sayın Ali Sırmalı’ya ve bu okulu bağışlayan hayırseverimiz sayın Erdem Uysal’a Edremitliler adına teşekkür ediyorum” dedi.

Körfez Sportif Havacılık Kulübü Derneği Başkanı Adem Kuşçuoğlu’da dernek olarak önümüzdeki günlerde kendi envanterlerine girmesi planladıkları bir eğitim uçağını Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulunda pilotaj eğitim vermek üzere çalışma başlattıklarını ifade etti. Daha sonra devir işlemleri için hayırsever, kaymakamlık, üniversite ve belediye arasında 4 protokol imzalandı. 18 derslikli okul binası 4 bin 180 metre kare alana sahip ve iki kat olarak inşa edildi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu