EDREMİT KİTAP FUARI BAŞLADI

 

Edremit Belediyesi tarafından Edremit Kitap Fuarı kapılarını açtı.  Zeytinli Altınkum Meydanı’nda 50’ye yakın yayınevinin katılımı ile ‘Ölmez ağacın gölgesinde kitap’ sloganı ile düzenlenen kitap fuarının açılışına İnci Aral, Öner Yağcı ve Prof. İbrahim Kaboğlu’nun yanı sıra CHP milletvekilleri Ahmet Akın, Mehmet Tüm, Namık Havutça, Yaşar Tüzün, AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Keman Sanatçısı Nevzat Kalender ve Piyano eğitmeni Sinem Petenkaya’nın piyano ve keman dinletisiyle başlayan ‘Edremit Kitap Fuarı’ katılım yoğun oldu. Programın açılış konuşmasını yapan Edremit Belediye Başkanvekili Mehmet Ertaş, “Edremitliler olarak ‘Ölmez ağacın gölgesinde Kitap’ sloganı ile ilk kez bir kitap fuarı ile sizleri buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.  13 Ağustos’a kadar konuğumuz olan yazar, gazeteci milletvekili ve belediye başkanlarının yanı sıra onlarca yayınevi, yazar ve şairin katılımı ile dolu dolu bir fuar hazırladık. Kültür ve sanat şehri olma yolunda hızla ilerleyen Edremit’imize bu kitap fuarı da yeni kültürel değerler katacaktır. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

SARAÇ, “DÜNYA SİLAH İLE DEĞİL, KİTAP İLE DEĞİŞİR”

Edremit Kitap Fuarı’nın organizasyonunu gerçekleştiren ve açılış konuşmasını yapan Necdet Saraç sözlerine “Devletler yıkılır, milletler kaybolur, insanlar ölür bir tek şey yaşar; Kitap yaşamaya devam eder. Kitap tıpkı “ölmez ağaç” gibidir. Belediyecilik sadece yol, su kanalizasyon olmaktan çoktan çıktı. Edremit Kitap Fuarı gibi projeler hayat dokunan ve değiştiren kalıcı projelere dönüşmeli” diye başladı. Anadolu topraklarının 13. Yüzyıla kadar kitaplar ve kütüphanelerin dünyası olduğunu söyleyen Saraç, “İskender bu topraklar da gittiği her yerde ‘Kütüphane kurun’ diyordu. İskenderiye oradan çıkmıştır. Tıpkı Babil ve Mezopotamya gibi. Sümer yazıyı bu topraklarda buldu. Rönesans ve reform sürecinde insanları zenginliği kütüphaneleri ile ölçülürdü. Biz Harun Reşit’lerin kütüphanelerine tanıklık ettik. 13. Yüzyıldan beri ciddi bir kuraklık var. İşgallerde yapılan en önemli işlerden birisi kütüphaneleri, kitapları yok etmek. Kitapları yasaklamak ve düşman olarak göstermek. O yüzden 20. Yüzyılda Hitler kitap düşmanı olarak da simge olmuştur. Bizde de 12 Eylül sonrası kitaplar yasaklanmıştır ve yakılmıştır. Sorgulayan ve değiştirmeye aday kitaplar hayatı da ülkeyi de değiştirir. Artık silah zoruyla dünya değişmez, dünyayı kitaplar değiştirecek. Bu nedenle Edremit Kitap Fuarı önemli. Dünyayı ‘Evet kitaplar değiştirecek’ diyenlerin sesinin buradan bütün Türkiye’ye yayılması gerekiyor. Türkiye’nin çok değerli 61 gazetecisi, yazarı, akademisyeni, siyasetçisi burada. Onlara sahip çıkmanız gerekiyor” dedi.

AKIN, ÇANAKKALE’YE DAVET ETTİ

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Edremit Belediyesini kitap fuarı projesi ile ilgili olarak tebrik etti. Sosyal Demokrasinin Başkenti Edremit’te başlanan projenin ilk olduğunu ve her sene bu projenin devam edeceğini söyleyen Akın, konuklar arasında bulunan İbrahim Kaboğlu’nun garı meşru bir referandum sürecinde görevden alındığını ileri sürdü. Akın ayrıca Çanakkale de 26-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Adalet Kurultayı’na yurttaşları davet etti.

BOSTAN, “GENÇLİK YILLARIMIZ ZAFER ÇARŞISINDA GEÇTİ”

Kitap Fuarı düzenleneceği yönünde Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’dan mesaj geldiğinde büyük bir heyecan duyduğunu belirten AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, “Edremit’te kitap fuarı açılıyor olmasından büyük mutluluk duydum ve koşarak geldim. Okumak ve yazmak aydınlanmak, özgür düşünmek demektir. Birbirimizin hayat tarzına düşünce biçimine saygılı olmak demektir. İşte okuyan bir toplumu biz yazarlarımız, şairlerimiz üzerinden inşa edeceğiz. Bu toplumuz cehaletini ancak bizim yazarlarımız ortadan kaldırabilir. Ancak yazarlarımız ile okurlarımızı buluşturmamız lazım. Kadınlarımızı, gençlerimizi buluşturmamız lazım. Okuyan bir toplumu el birliği ile inşa etmemiz lazım. Birbirine yumruk sıkan değil, birbirine el uzatan bir toplumu ancak okuyarak inşa edebiliriz. Ona vesile olacağını umduğum kitap fuarının Edremit’e Balıkesir’e hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KABOĞLU, “İSABETLİ KARAR VERMİŞİM”

‘Hak, hukuk, adalet’ sloganıyla kürsüye gelen Anayasa hukukçusu Prof. İbrahim Kaboğlu ise konuşmasında görevden alınışı ile ilgili süreci paylaştı. Kaboğlu, “3 Şubat günü Paris’teki dersimi yaptım. ’20 Şubat’ta görüşmek üzere hoşça kalın’ dedim. 7 Şubat gecesi yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname’nin ek listesinde adımın yer aldığını öğrendim. Ben kürsüye çıktığım zaman mağduriyetim ile ilgili konuşma yapmam ancak biraz önce değinildiği ve tezahürat yapıldığı için bir bağlantı kurrarak başlamayı uygun buldum. Ben bunu ihraç demiyorum, ihracın ötesinde bir şey. Sizin bütün haklarınızı alıyorlar. Pasaportunuza el konuluyor. Yurtdışına gidemiyorsunuz. Çalışma hakkınızı dünyanın neresinde olursa olsun elinizden alınıyor. Bilim yapma özgürlüğünüz, başka yerde öğretim yapma araştırma özgürlüğünüz, bütün özgürlükleriniz elinizden alınıyor. Ama ben burada sizlerden bu ilgiyi gördükten sonra ben Paris Üniversitesine, ‘Hayır ben burada oturmam, Türkiye’de olacağım. Ancak ders vermeye gelip, giderim’ biçimindeki programlamanın ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha anlamış oldum ve iyi ki Paris’te kalmadım” diye kouştu.

Kaboğlu’nun ardından alkışlar arasında kürsüye gelen eski bakanlardan Abdüllatif Şener ise konuşmasında şunları söyledi: “Demokrasinin erdeminde bahsedebiliyorsak, antidemokratik düşüncelere, antidemokratik anayasa düzenlemelerine karşı çıkıyorsak kitapların bizim düşüncelerimizi disiplin altına almış olmasında dolayıdır. Yoksa 16 Nisan referandumu nedeniyle 20’nin üzerinde il dolaştım. Pek çok yerde insanların krallık ile demokrasi arasındaki farkı hala çok iyi göremediklerini hissettim.”

Konuşmaları ardından fuarın açılış kurdelesi kesilirken katılımcılar yayınevlerinin stantlarını gezdiler. İlk kez düzenlenen Edremit Kitap Fuarı’nda kitapseverler kitapla buluştu. Kitap standatları yoğun ilgi gördü.

13 Ağustos’a kadar sürecek olan Edremit Kitap Fuarı kapsamında düzenlenecek olan organizasyon kapsamında söyleşilere ve imzalara katılacak isimler şöyle: Ahmet Yavuz, Ali Semih Çetin, Ali Türkşen, Ali Yıldırım, Prof. Anıl Çeçen, Aslı Erdoğan, Ataol Behramoğlu, Ayşe Sucu, Barbaros Şansal, Can Ataklı, Engin Ayça, Enver Aysever, Erdoğan Aydın, Ergün Poyraz, Ezgi Çataltepe, Feyza Hepçilingirler, Filiz  Ali, Gülsen Tuncer, Hanefi Avcı, İbrahim Kaboğlu, İhsan Eliaçık, İnci Aral, Kemal Akkurt, Prof. Kemal Kocabaş, Mehmet Ali Çelebi, Mehmet Özgür Ersan, Merdan Yanardağ, Mustafa Önsel, Mustafa Tanju Bal, Necdet Saraç, Nihan Ertem, Nuray Sayarı, Onur Behramoğlu, Öner Yağcı, Sabih Kanadoğlu, Saygı Öztürk, Seray Şahiner, Sinan Meydan, Şaban Sevinç, Şahika Çağlar, Şükrü Erbaş, Yaşar Seyman, Zübeyir Kındıra.

Fuarda ayrıca bir çok milletvekili, belediye başkanı da söyleşi ve panelerde demokrasi, insan hakları ve yerel yönetimlerle ilgili konuşacak isimler ise şunlar: Abdüllatif Şener (Eski Bakan), Ahmet Akın (Milletvekili), Akif Hamza Çebi (TBMM Meclis Başkanvekili ve Milletvekili), Alper Taş (BHH), Arzu Çerkezoğlu (DİSK Genel Sekreteri), Barış Karadeniz (Milletvekili), Bülent Tanık (Çankaya Eski Belediye Başkanı), Fikri Sağlar (Milletvekili), Gürsel Tekin (Milletvekili), Haluk Pekşen (Milletvekili), Mehmet Fatih Maçoğlu (Ovacık Belediye Başkanı), Mehmet Tüm (Milletvekili), Muharrem İnce (Milletvekili), Murat Karayalçın (Eski Başbakan Yardımcısı ve İş Bankası YK Üyesi), Namık Havutça (Milletvekili), Orhan Sarıbal (Milletvekili), Zeynep Altıok (Milletvekili) oluştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu