EDREMİT KAMİL SAKA’YA SAHİP ÇIKTI

Edremit Belediye Başkanı CHP’li Kamil Saka’ya verilen bin 500 TL para ve 38 gün hak mahrumiyeti cezası nedeniyle, CHP Edremit İlçe Örgütü önünde basın açıklaması düzenledi. CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki ve Balıkesir CHP parti Meclisi Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Parti Meclisi Üyeleri Perihan Karasu, Tuğba Üçebay, belediye Başkanları, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Yaklaşık 10 yıl önce Güre Belediye Başkanı görevinde iken bir taş ocağı ruhsatı ile ilgili Edremit 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bin 500 lira para ve 38 gün memuriyetten uzaklaştırma cezası verilen Cumhuriyet Halk Partili Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya destek olmak amacıyla CHP Edremit İlçe Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. 7 kez üst üste seçim kazanarak 30 yıldır aralıksız olarak Türkiye’nin en uzun belediye başkanlığı yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya destek amacıyla düzenlenen basın açıklamasına CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki ve Balıkesir CHP parti Meclisi Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Parti Meclisi Üyeleri Perihan Karasu, Tuğba Üçebay, belediye Başkanları, muhtarlar, sivil topum örgütü temsilcileri, sendika temsicileri, partililer ve çok sayıda vatandaş bir araya geldi. Yoğun kalabalık nedeniyle CHP İlçe Başkanlığı’nın önü trafiğe kapatılırken yayında eşi Günseli Saka ve kızı Aslı Saka ile birlikte gelen Belediye Başkanı Saka, “Hak, hukuk, adalet”, “Her yer Edremit, her Saka” sloganları ile karşılandı. Başkan Kamil Saka’nın daha önce yaptığı konuşmalardan ses kayıtlarının da dinletildiği basın açıklamasında yoğun ilgi nedeniyle Başkan Saka’nın gözlerinin dolduğu gözlendi.

İlk olarak seslenen Edremit CHP İlçe Başkanı Avukat Yusuf Sel oldu. Sel yaptığı konuşmada “En yalın tanımıyla faşizm sermayenin eli kanlı diktasıdır” diyen Sel, “Ne zaman sıkışsa yerli işbirlikçiler bulur ve bu yöntemi uygulamaya çalışır. Dini yoktur, mezhebi yoktur, ırkı, cinsi, cinsiyeti yoktur, vatanı milleti yoktur. Bir tek doyumsuz bir açlığı, tatmin olmaz bir iştahı vardır. Ebola virüsü gibidir, sınırlardan sızar hastalıklı yapılar yaratır” dedi. Faşizmin panzehrinin, adaletli şeffaf bir yönetim olduğunu vurgulayan Sel, halkın dişinden tırnağından alınan vergilerin hanlara, hamamlara, saraylara, uçaklara, damatlara, yandaşlara, yalakalara, dalkavuklara harcanmasını denetleyebilen adaletli şaffaf bir yönetim olması gerektiğini vurguladı. Sel, “Değerli dostlar bizlere atılan çamur üzerimize yapışmaz, düşer. Dürüstlüğünden biran olsun kuşku duymadığımız Sayın Belediye Başkanımız Kamil Saka’ ya da uyduruk bir gerekçeyle ceza vermeye kalkmışlardır. Kendisini haklarından mahrum etmişlerdir. İşte bugün burada bu haksız uygulamayı reddettiğimizi belirtmek için toplandık” diye konuştu.
Sel sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İşte Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu’ nun doğru ve haklı olarak başlattığı ama onların anlayamadıkları veya anlamak istemedikleri adalet yürüyüşünün amacı budur. Ankara-İstanbul arasında 500 km den fazla yol kat eden bu yürüyüşte halkımız her biri adalet arayanları kucaklamış, destek vermiş tek bir yürek olarak atmıştır. Sonunda İstanbul Maltepe’ de milyonlar buluşmuş bu çağdışı yönetimin yüreğine korku salmıştır. Bu nedenle mezarlıktan geçerken korkudan türkü söyler gibi bu büyük, görkemli tarihi buluşmayı itibarsızlaştırmaya çalışmaktadırlar. Değerli dostlar bizlere atılan çamur üzerimize yapışmaz, düşer. Dürüstlüğünden biran olsun kuşku duymadığımız Sayın Belediye Başkanımız Kamil Saka’ ya da uyduruk bir gerekçeyle ceza vermeye kalkmışlardır. Kendisini haklarından mahrum etmişlerdir. İşte bugün burada bu haksız uygulamayı reddettiğimizi belirtmek için toplandık. Bizi yalnız bırakmadığınız, destek olduğunuz, omuz verdiğiniz için hepinize çök teşekkür ediyorum. İçtenlikle ve sevgiyle hepinizi kucaklıyorum” dedi.
CHP Balıkesir İl Başkanı Ender Biçki, dürüstlüğü, insan severliği ile kamu yararını gözeten tavrıyla Kamil Saka’nın Türkiye’ye örnek olmuş bir Belediye Başkanı olduğunu söyledi. Biçki, “Belediye Başkanı Kamil Saka’nın böyle bir kıytırıktan, abidik-kubidik suçlamayla suçlanması akıl alır gibi değil. Türkiye’deki adaletin hangi noktaya geldiğini, çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Değerli arkadaşlarım yargıya FETÖ’cü hakimleri ve savcıları atayıp, genel kurmay başkanını 6 yıl cezaevinde tutanlar, şimdi bu atadıkları hakim ve savcıların FETÖ’cü olduklarını iddia ederek, FETÖ’cü hakim ve savcılarla mücadele ettikleri masalını bize anlatmaktadırlar. Değerli arkadaşlarım biz Adalet istiyoruz derken, ne kadar haklı olduğumuzu tüm dünya ve Türkiye görmüş oldu. Size buradan sesleniyorum, Türkiye’ye sesleniyorum. Şimdi FETÖ’cü hakim ve savcıları bırakıp, onları yargılayıp, yerine geçtiğimiz günlerde 1300 hakim ve savcı alındı. Bu alınan hakim ve savcıların yüzde 90’ı yani bine yakını AKP yöneticisi. Şimdi bu hakim ve savcıların Tük milletine, Türkiye’ye adalet dağıtacağını söyleyebilir miyiz? İşte geldiğimiz nokta bugün, budur.
İngiltere de eskiden bir gelenek varmış. Sıradan bir vatandaş öldüğünde kilisenin çanı bir kez çalarmış. Asil öldüğünde 2 kez. Kralın yakını öldüğünde 3 kez çalarmış. Kral öldüğünde 4 kez çalarmış. Bir gün hakkını aramak için mahkemeye sığınan bir vatandaşa hakim haksız yere bir ceza vermiş ve kilisenin çanı 5 kez çalmış. Bunun üzerine vatandaşlar gitmişler kraldan daha önemli biri mi var, daha önemli biri mi öldü dediklerinde ‘Evet, Kraldan daha önemli Adalet öldü, adalet öldü demişler.
Bugün Türkiye’de var olan budur. Türkiye’de adalet ölmüştür. Adalet yok olmuştur. AKP yöneticilerinin adalet dağıttığı bir Türkiye manzarası ile karşı karşıyayız. Bu yüzden genel başkanımız Türkiye tarihinde, dünya tarihinde ilk defa adalet aramak için yollara düştü. Bugün Belediye başkanımız Kamil Saka’ya verilen bu ceza adalet anlayışımızın ne kadar haklı ve gerçekçi olduğunu bir kere daha ortaya koyuyor. Adalet Türkiye’de var oluncaya kadar diktaya da, faşizme de karşı duracağız. Bu mücadele kanımızın son damlasına kadar devam edecek” dedi.
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ise konuşmasında şunları söyledi: “Sayın başkanımıza yapılan bu haksızlık, Türkiye’de ki ilk haksızlık değil. Bu ülkede şuan milyonlarca insana zulüm yapılmaktadır. Yargı tamamen rafa kaldırıldı, meclis baypas edildi. Mecliste sadece bir konuşma hakkımız kalmıştı, bunu da komisyona getirip, meclisin iç tüzüğünü değiştirerek bizim konuşma hakkımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Bunları neden yaptıklarını biliyoruz. Kamil Saka’ya verilen bu cezanın hukukla ilgisi yoktur. Siyasi kararlardır. Yargı adaletin temelidir diyorlar, yargı tamamen sarayın emrindedir. Sarayın emriyle iş yapıyorlar. Saray önce emir veriyor, sonra yargıçlar gereğini yapıyorlar. Bu baskı ve zulme karşı, bu adaletsizliğe karşı sessiz kalmayacağız, sonuna kadar direneceğiz. Biz bu ülkede hak, hukuk ve adaleti savunuyoruz. Sonuna kadar da devam edeceğiz. Saddam Hüseyin son mahkemeye çıktığında, yargıca şunu söylemişti. Sayın yargıç, adalet istiyorum demişti. Ama yargıç dönüp ona, ‘Evet senin koyduğun adalet ile seni yargılıyoruz’ demişti. Bir gün bu adalet bunlara da lazım olacak. Kamil Saka’ya o cezayı veren o hakim, savcıya da lazım olacaktır. Tayyip Erdoğan’a da lazım olacaktır. Ama bu ülkede bir çok şey elden gitmiş olacaktır. Kamil Saka 30 yıldan beri aramızda. Kimse Kamil Saka’yı yolsuzlukla, hukuksuzlukla suçlayamaz. Kimsenin haddi değildir. Sonuna kadar başkanımızın yanındayız, arkasındayız” dedi.
Alkışlarla ve vatandaşların yoğun ilgisi il kürsüye gelen Edremit Belediye başkanı Kamil Saka ise
“Ben ve ailem adına bugün buraya gelip destek verdiğiniz için teşekkür ediyorum. 69 yaşında bir adam eline bir pankart alarak yollara düştü. Yağmur demedi, çamur demedi, güneş demedi, o 40-50 derece kızgınlıktaki asfaltın üzerinde yürüyerek, 450 kilometre yol kat etti. Bir tek şey söyledi, ‘Adalet.’ Evet, bizde bir tek şey istiyoruz. Adalet. Ama adaletten, adil olmaktan korkanlar, bunu örtbas edebilme adına her türlü çabayı gösteriyorlar. Çünkü ne olursa olsun adil bir rejim, adaletli bir yönetim onların bir gün dahi iktidarda kalmasına müsaade etmez. O ayakkabı kutularından çıkan dolarların hesabını sorar. Adil bir rejim, yüzlerce gazetecinin hapishanelerde çürütülmesine müsaade etmez. ‘O silahlar Türkmenlere gitmiyordu’ diyen iki kişiden birinin başbakan yardımcısı, birinin ise cezaevi koğuşuna gönderilmesine müsaade etmez. Onlarda biliyorlar sonları geldi. Gittikçe de daha hızlı bir şekilde iktidardan uzaklaştıklarının farkındalar. Belediyelerden gidecekler. Büyükşehir belediyelerinde gidecekler ve Türkiye de genel iktidardan gidecekler. Ama en çok korktukları şey gittikleri an bunun hesabını nasıl verecekler. Evet, yıllardır Edremit Belediyesinde müfettiş eksik olmadı. Bir tane müfettiş odası yetmedi, ikinci müfettiş odasını da yaptık. Kimisi Fetöcü çıktı kimisi şu oldu, kimisi bu. Edremit Belediyesi belki tarihinde ilk defa Sayıştay’dan teşekkür belgesi aldı. Kendilerine buldukları gazeteci süsü verilmiş, insanlıktan bile uzak 3-5 tane zibidinin dilekçileri ile 10 yıl önce kapanmış bir taş ocağının ruhsatını denetlemedi diye, hak mahrumiyeti verdiler. Ben tek bir şey söylüyorum. O hak mahrumiyeti bana değil, Edremit’e ve Edremit halkına verilmiştir. Soytarı kılıklı basın mensubu geçinen zibidiler. Sevinin, Edremit halkını cezalandırdınız. O bok çuvalları, sizlere bir kez daha söylüyorum. Size ve sizin patronlarınızı Edremit’i yedirtmeyeceğim. Yiyemeyeceksiniz. Aç köpek gibi salya sümük karşıdan ağzınız sulanarak bakacaksınız. Çünkü Edremit’in değerleri, Edremit halkı için yatırıma dönüyor. Edremit yıllardır görmediği yatırımlara kavuşuyor. Ve bunlar yapılırken Edremit’in hiçbir malı satılmıyor. İmarda Edremit’in geleceği satılmıyor ve anlayamadıkları bir şey, ‘Bunu nasıl yapıyorlar. Büyükşehir vasıtası ile baskıya aldık, paralarını vermiyoruz. Ellerinde para edecek ne kadar şey varsa, büyükşehirde mecliste alıyoruz. Ama hala daha maaşları gününde ödüyorlar. Ama hala daha yatırım yapıyorlar. Nasıl yaparız, nasıl bunun önüne geçeriz?’ Korkuyorlar çünkü biliyorlar ki büyükşehir belediyesi de 2 sene sonra ellerinden gidecek. Bunun korkusu sardı. O saran korkuyla Kamil Saka’yı susturacaklarını sanıyorlar. Tek bir şey söylüyorum, hiçbiriniz Kamil Saka’ya ve yönetimindeki ekibe baş eğdiremezsiniz. Hiç biriniz ne yaparsanız yapın diz çöktüremezsiniz. Biz sadece Allah’ın önünde diz çökeriz. Mustafa Kemal’in anıtında baş eğeriz. Ve her gün her yerde, herkese karşı yaptığımız her işin hesabını veririz. Biz yattığımız zaman yatağımızda rahat uyuyabiliriz. Biz yola çıktığımız zaman sadece yanımızda eşimiz ve çocuğumuzla yanımızda bir ordu koruma olmadan, rahatça gezebiliriz. Çünkü biz çalmıyoruz, çünkü biz çırpmıyoruz, çünkü biz rant dağıtmıyoruz. Onun için vicdanen rahatız. Siz korkun, geliyoruz, geleceğiz. Bizi döndüremeyeceksiniz.
Yaptıklarınızı ödemeden bu dünyadan gidemeyeceksiniz. Size tek bir şey söylüyorum. Bu cezaları ödemeden Allah bile canınızı alıp, kurtarmayacak. Çünkü siz Allah’a karşı geldiniz. Çünkü siz kul hakkı yediniz. Başka bir şey söylemek istemiyorum.
Cumhuriyet Halk Partisi dışında, Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanları bu eylemden dolayı geçmiş olsun dileklerini ileterek, Edremit halkının yanında olan her türlü iş ve işlemde bizimle beraber olduklarını söylediler. Ondan dolayı da gerek ilçe başkanlarına, gerekse belediye meclis üyesi olan her partiden arkadaşlarıma, sizlerin huzurunda Edremitliler adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Şunu biliyorum. Sayılı gündür, gelip geçer ama şunu bilsinler ki bu 38 günlük süreçte dinlenmiş olan Kamil Saka dün bir koşturuyorsa, yarın bin koşturacak ve sizlerin huzurunda bir kez daha şunları söylüyorum ki o kaybetmekten korktukları yerel yönetimlerdeki kalelerini tek tek ellerinden alacağız. Bunun için, bu fırsatı sağlamak için bana dinlenme fırsata yaratanlara da tekrar teşekkür ediyorum. Ama şunu unutmasınlar, o basın denen soytarılar basın denen birkaç tane soytarı var içimizde. Maalesef Edremit’in havasını soluyup, ekmeğini yiyen bu soytarılara bir kez daha söylüyorum. Şunu unutmayın, ne yaparsanız yapın, attığınız hiçbir çamur bende iz bırakmayacak. Yaptığınız her eylem sonuçta bumerang gibi size dönüp, sizi koparacak. Sizi besleyen patronlarınıza da şunu hatırlatmak istiyorum. O sahte teminat mektupçuları, sizinle hesabımız yeni başlıyor artık. Bundan sonra adım adım hesap vermeye doğru hızla ilerleyip, Türk adaleti karşısında hesap vereceksiniz ve götürmeye çalıştığınız o Edremit’in haklarını tek tek iade edeceksiniz. Size bunu hatırlatıyorum. Sevgili dostlar, Edremit Belediyesi’nin çalışmalarında en ufak bir değişiklik, en ufak bir aksama olmayacak. Bir tek değişiklik sizlere olan hizmet daha hızlı bir şekilde devam edecek. Bu konuda ben gerek personelime, gerekse benimle beraber Edremit Belediye Meclisi’nde benimle beraber uğraş veren bütün belediye meclis üyesi arkadaşlarıma sonuna kadar güveniyorum. Sonsuz inanıyorum.
Bizim geçmişimizde Deniz Gezmiş var, bizim geçmişimizde İsmet İnönü var, bizim geçmişimizde Mustafa Kemal Atatürk var; sizin geçmişinizde kim var. Sizin geçmişinizde de FETÖ var, FETÖ. Biz geçmişimizle gurur duyuyoruz. Siz ne yapıyorsunuz acaba? Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından katılan binlerce vatandaş İlçe Başkanlığı’nda Başkan Saka’ya geçmiş olsun dileğinde bulunup yanında olduklarını ifade ettiler.

https://www.facebook.com/k.saka/videos/2023354387883593/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu