EDREMİT, DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILINI KUTLADI

Edremit Cumhuriyet Meydanında, Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uygun olarak çelenk töreni düzenlendi. Edremit Kaymakamlığının ardından garnizon ve Edremit Belediyesi çelenklerini sundu. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan günün anlam ve önemini belirtmek için bir konuşma yaptı.
Başkan Arslan, “Edremit’i haksız yere işgal ettiler. Önce Türkçe tabelaları gözümüze baka baka indirdiler. Sonra Edremit’in Zeytin ağaçlarını, gözlerini kırpmadan kestiler ve yaktılar. Ardından sudan bahanelerle Edremitlileri tutukladılar, işkencelerden geçirdiler. Biz sussak bunları tarih haykırır. Bunları yaşayan akrabalarımızdır, atalarımızdır. 797 günlük esarete karşı, bir cesaret mücadelesi verildi. Bakarsanız o dev izleri, o eşsiz hatıraları görürsünüz. Gördükçe Edremitli atalarımızla gurur duyar, Edremit’in kıymetini daha iyi anlarsınız.”dedi.
Konuşmasının devamında Başkan Arslan, “Cesaretleri bizlere ışık tutsun, mücadeleleri yolumuzu aydınlatsın.
Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Edremitli olmakla bize gurur yaşatan atalarımıza selam olsun. Kurtuluşumuzun 98. Yıldönümü kutlu olsun.”dedi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende; Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Fuat Kaya, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, askeri erkan ve daire müdürleri bulundu.
Tören sona erdikten sonra protokol üyeleri, gaziler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.