EDREMİT BELEDİYESİ’NDEN SABAHATTİN ALİ’YE VEFA..

Edebiyatımızın ünlü ismi şair ve yazar Sabatttin Ali’nin Edremit’te yaşadığı dönemde kullandığı evi Edremit Belediyesi bünyesine kazandırıldı. Belediye Başkanı Kamil Saka, Hekimzade Mahallesi Eski Bayramyeri mevkiinde bulunan evin ünlü şairin anısına ve ilçenin kültür mirasına yakışır şekilde düzenleneceğini açıkladı.

Kuyucaklı Yusuf başta olmak üzere eserlerinde Edremit’e atıfta bulunan ve bir dönem Edremit’te yaşayan ünlü şair ve yazar Sabahattin Ali’nin evine Edremit Belediyesi sahip çıktı. Ünlü şair Sabahattin Ali’nin Edremit’te yaşadığı dönemde kullandığı Hekimzade Mahallesi Eski Bayramyeri Mevkiinde bulunan evi Edremit Belediyesi bünyesine katıldı. Edremit Belediyesi tarafından tapusu Ruhi İnceefe adına kayıtlı olan ev yapılan görüşmeler sonucunda satın alma yöntemi ile belediye mülkü haline getirildi.

Edremit Belediyesi’ne devir alınan evin tapusu Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş ve Emlak İstimlak Müdürü Neşe Duran tarafından Belediye Başkanı Kamil Saka’ya teslim edildi.

Edremit’in yerel tarihine sahip çıkmaya çalıştıklarını kaydeden Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Türk edebiyatının ünlü ismi Sabahattin Ali’nin ilçenin tarihinde de önemli bir yeri bulunduğunu ifade etti. Başkan Saka, “İlçemizde Atatürk’ün ziyareti sırasında kaldığı Çayiçi Caddesi’nde ki tarihi ev, Hacı Kabakçı Konağı, eski zeytinyağı fabrikası gibi ilçemizin tarihinde önemli izleri bulunan yerleri yeniden topluma kazandırmak için belediyemiz mülkiyeti haline getirdik. Son olarak Sabahattin Ali’nin Eski Bayramyeri’nde ki evini ilçemizim kültür mirasına kazandırabilmek adına sahibi ile yaptığımız görüşmeler sonucunda belediyemize kazandırdık. Bu evi ünlü şairin anısına ve Edremitimizin kültürel mirasına yakışır bir şekilde yeniden düzenleyeceğiz” dedi. Başkan Saka, evin belediyeye kazandırılmasında sağladıkları kolaylıklar nedeniyle ev sahibi Ruhi İnceefe’ye de teşekkür eti.

Edremit Belediyesi tarafından 25 Şubat 2016 tarihinde Cumhuriyet Meydanı’nda kitap okuyan Sabahattin Ali Heykeli ve Güre Mahallesi’nde ki Özel Sarıkız Entografya Galerisi’nde balmumu heykeli açılmış, ayrıca “Kanatları Kazdağları’nı aşan asi kartal; Sabahttin Ali”’ konulu sempozyum düzenlenmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu