CUMHURİYET HALK PARTİSİ 97 YAŞINDA

CHP Edremit İlçe Başkanlığı CHP’nin kuruluşunun 97.yıl dönümü nedeniyle Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirdi.

Koronavirüs önlemlerine uygun olarak  gerçekleştirilen törene; CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, CHP Edremit Gençlik Kolları Başkanı Cemalettin Kayan, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ve partililer katıldı. CHP çelenginin Atatürk anıtına sunulmasıyla başlayan tören; CHP İlçe Başkanı Deniz Onur Özcan, CHP Gençlik Kolları Başkanı Cemalettin Kayan ve CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in yaptığı konuşmayla devam etti. CHP İlçe Başkanı Özcan yaptığı konuşmada, “ Büyük Atatürk, Sayın Genel Başkanım temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız, 9 Eylül 1923’te kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugün ki mirasçıları olarak huzurundayız.  İlke ve devrimleriniz ile 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimleri’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş tüm yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi. CHP Edremit Gençlik Kolları Başkanı Cemalettin Kayan da günün  anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmada, “ Edremitimizin kurtuluşunun 97. Yıl dönümü ve partimizin 97. doğum günü kutlu olsun. Başta bunu sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; isimli, isimsiz tüm kahramanlarımızın ruhları şad olsun. Genciyle yaşlısıyla bu partide bayrak asmış, bu partiye gönül vermiş, milletvekili olmuş, ilçe başkanlığı yapmış, emek vermiş herkesi saygıyla anıyorum. Doğum günümüz kutlu olsun” dedi.

Ardından CHP Balıkesir Milletvekili kürsüdeki yerini alarak şu ifadeleri kullandı: “ 9 Eylül Edremit’in kurtuluşu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. kuruluş yıl dönümü. Bu iki tarihi olayı birbirinden ayırt edemeyiz. Çünkü bizler biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihidir. Ve biz hep Cumhuriyet Halk Partisi’ni şöyle tanımlarız: Cumhuriyet Halk Partisi, ecdadımızın; canını, malını, namusunu bu vatan topraklarını düşman çizmelerinin ayakları altından alıp kurtaran o onurlu, namuslu insanların kurduğu partidir. Bizler bugün mevkii, makam ne olursa olsun sade üyesinden, belediye başkanına, milletvekiline kadar hepimiz bu şanlı davanın birer neferleriyiz.  Gün gelir gider parlamentoda milletvekilliği yaparız. Gün gelir ineriz sokaklarda bu partinin bayrağıyla mücadele ederiz. Bir borcumuz var: atalarımıza, bu ülkeyi kurtaranlara, bu partiyi kuranlara bir  borcumuz var. Bu borç sadece bu gibi önemli günlerde anmakla ödenmez.  Bakın 2023’e gidiyoruz. 2023 bizim atalarımızın kurduğu cumhuriyetin, o millet iradesine dayanan cumhuriyetin 100.yılı. Şimdi bizler; birbirimize ve bu milletimize, bu ülkenin köylülerine, işçilerine, yoksullarına, yaşlılarına, gençlerine bir söz vereceğiz.  100.yılda bu ülkeyi kurtaranlara bu partiyi kuranlara borcumuzu iktidarla ödeyeceğiz” dedi.