CAMİLERİMİZ İBADETE YENİDEN AÇILIYOR

çişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine gönderdiği “Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi” ile ilgili genelgeleri doğrultusunda Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında toplanan Kurul tarafından İlçemizde öğle, ikindi ve cuma namazı kılınacak camiler  belirlendi.  

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs (Covid19) Salgınının ülkemizde kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla salgının ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen Koronavirüsün (Covid19) ülkemizde yayılmasına engel olmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan tedbirler kapsamında; 16 Mart 2020 tarihinden itibaren salgın/hastalık kontrol altına alınıncaya kadar ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazlarının ve Cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti.

Gelinen aşamada 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde cami ve mescitlerimizin cemaatle ibadete açılmasına yönelik alınan/alınacak tedbirler değerlendirilmiş, Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kurallar çerçevesinde öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerimizde 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren cemaatle kılınabileceğine ilişkin karar alınmıştır.

Bilim Kurulu tarafından belirlenen toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak 29 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle İlçemizde bulunan camilerde cemaatle namaz kılınabilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığımızın emirleri doğrultusunda aşağıda belirtilen kararların alınması uygun görülmüştür.

1) Cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için cami ve mescitler açık tutulacak.


2) Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyanlara evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarılar/bilgilendirmeler yapılacak.

3) Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek. Cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.

4) Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek. Temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecek.

5) Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami ve mescit içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacak.

6) Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak. Abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilmesi suretiyle cami ve mescitlere gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler/uyarılar yapılacak.

7) Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecek.(Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacak.)

8) Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

9) Koronavirüs ile ilgili alınacak tedbirler ile cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler (il ve ilçe sağlık müdürlükleri, müftülüklerden temin edilmek suretiyle), ivedi bir şekilde bastırılarak bütün cami ve mescitlere asılacak.

10) Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri sağlanacak veya imkanlar nispetinde müftülükler tarafından tek kullanımlık seccade temin edilmek suretiyle kullanıma sunulacak. Cami avlusunda namaz kılındığında vatandaşlarımıza seccadelerini yıkamaları tavsiye edilecek.

11) Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden ve dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacak.

12) Cami ve mescit girişlerinde ve cami/ibadet alanı olarak belirlenen yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi sağlanacak.

13) Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatin bilgilendirilmesi sağlanacak.

14) Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacak.

15)Cami yerleşkesi içerisinde bulunan türbelerin iç mekânları ziyarete açılmayacak, türbelerin dış yüzeylerine teması önlemek için en az bir metre mesafe olacak şekilde şerit çekilecek.

16) Camilerde sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek vb. etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecek.

17) Cami önlerinde dilencilere karşı alınan tedbirler en üst seviyeye çıkarılacak ve özellikle cuma namazı sonrasında sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. ürün satışına izin verilmeyecektir.

Cuma namazlarının kılınması hususunda; ilçemizdeki bazı camilerimizin bahçesi ve avlusu bulunmadığından camiye yakın okul bahçeleri belirlenmiştir.

Bu kapsamda ilçemizde öğle, ikindi ve cuma namazları için belirlenen camiler listesi aşağıdadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

EDREMİT İLÇEMİZDE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER VE OKUL BAHÇELERİ
SIRAEDREMİT MERKEZ MAHALLELERİ
1Bekirefendi Cami                →     Karagöz İlkokulu
2Darsofa Cami
3Şehit Hamdi Bey Cami                Göbelezoğlu Ortaokulu
4Ağa Cami
5Kurşunlu Cami
6Alemizade Cami                          Halk Eğitim Merkezi Bahçesi
7Eğilmezler Cami                          Mehmet Akif Ersoy İlkokulu
8Hacı Münir Şentürk Cami
9Fethiye hanım Cami                →     Mithat Fethi Büyükdalgıç İlkokulu
10Hacı Ahmet Baba Cami
11Alsancak Cami                            75. Yıl İlkokulu
12Yeşil Cami                                  Gazi Celal Mahallesi Parkı
13Yercanlar Cami                           Şehit Hamdibey İlkokulu
14Şehit Bekironbaşı Mescidi            Şehit Öğretmenler İlkokulu
15İ.H.L. Kadir Erdin Cami         →   Turhan Dökmecioğlu Ortaokulu
16Şehitler (Akpınar) Cami
17Toki Cami                           →   Şehit Kadir Altınöz Ortaokulu
18Halil İbrahim Cami
19İmam Hatip Lisesi Cami
KADIKÖY MAHALLESİ
20  Kadıköy Fatih Cami
21Kadıköy Yeni Cami               →    Kadıköy Mehmet Refii Terzioğlu İlkokulu
YOLÖREN MAHALLESİ
22Yolören Mahallesi Cami
23Organize Sanayi Cami
ZEYTİNLİ MAHALLESİ
24Zeytinli Merkez Cami            →     Zeytinli Mahallesi Ortaokulu
25Zeytinli Mahallesi  Yeşilkent Cami
ALTINKUM MAHALLESİ
26Altınkum  Hz. Ömer Cami
27Altınkum Kocaseyit Cami
28Altınkum Cami
İKİZÇAY MAHALLESİ
29Sakal-ı Şerif Cami
30Hoca Ahmet Yesevi Cami
AKÇAY MAHALLESİ
31Akçay Merkez Cami              →      Nihat Tansoy Ortaokulu
32Akçay Rahime Hatun Cami
33Akçay Yunus Emre Cami
GÜRE MAHALLESİ
34 Güre Mahallesi Camii
35Güre Cumhuriyet Cami
36Güre İskele (Kaplıcalar) Cami
AVCILAR MAHALLESİ
37 Avcılar Mahallesi Camii
38Avcılar Mevlana Cami
39Avcılar Ambarlıoğlu Cami
ALTINOLUK MAHALLESİ
40Altınoluk Merkez Cami
41Altınoluk Dabaoğlu Camii
42Ayvalıburun Cami
NARLI MAHALLESİ
43Narlı Mahallesi Camii
44Narlı Hamidiye Cami
MAHALLELER (KÖYLER)
45Beyoba Mahallesi Camii
46Bostancı Mahallesi Camii
47Çamcı Mahallesi Camii
48Çıkrıkçı Mahallesi Camii
49Dereli Mahallesi Camii
50Doyran Mahallesi Camii
51Kızılkeçili Mahallesi Camii
52Ortaoba Mahallesi Merkez Camii
53Ortaoba Aşağı Mahallesi Cami
54Pınarbaşı Mahallesi Camii
55Yaşyer Mahallesi Camii
56Yaylaönü Mahallesi Camii
57Çamlıbel  Mahallesi Camii