Başkan Kamil Saka’dan Öğretmenler Günü mesajı

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla mesaj yayınlayarak tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “24 Kasım Öğretmenler Günü” nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bakanlar Kurulu  tarafından kendisine verilen “Başöğretmen” unvanını 24 Kasım 1928 tarihinde kabul etmesi nedeniyle her yıl bu günün Öğretmenler Günü olarak kutlandığını ifade eden Başkan Saka, öğretmenlerin değerine ve mesleğin kutsallığına vurgu yaptığı mesajında şöyle dedi;  

“Değerli öğretmenlerimizin yaptıkları görevin kutsallığı ve değeri bir günde anlatılamayacak kadar büyüktür. Öğretmenlerimizin, ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz genç nesillerin yetişmesinde gösterdikleri fedakârlık, her türlü takdirin üzerindedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, yeni nesiller onların eseri olacaktır. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır. “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder”  diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmenlik” sıfatını kabul ettiği günün öğretmenlerimize ithaf edilmesi, öğretmenlerimize verdiğimiz büyük önemin göstergesidir. Ülkemizin içinde olduğu eğitim sisteminin aksaklıklarından, öğretmenlerin sıkıntılarından söz etmeden, ülkemizin geleceğini tesis edecek eğitimin ve eğitimcilerin sorunlarını görmezden gelmek mümkün değildir. Geleceğimizi belirleyen en önemli unsur eğitimdir. Demokrasimizin geleceği, toplumsal hoşgörünün yerleşmesi, ekonomimizin bilgi ekonomisine geçerek dünya ile rekabet edebilmesi için eğitim sistemi hayati bir öneme sahiptir. Ülkemizin tüm bu sorunları çözecek hem gücü, hem de eğitimli yetişmiş insanları vardır. Önemli olan bunları harekete geçirebilmek, Türkiye’nin bilimin ve aklın yolunda, çağdaş bir eğitim sistemine kavuşması için çalışmayı istemektir. 24 Kasım’ın bu sorunların gündeme getirilmesi ve kalıcı çözümler bulunması için yeni bir adım olmasını diliyorum. Halen görevini sürdüren ve emekli olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hayatını kaybeden öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.