BAŞKAN GENÇER “KENTİMİZİN AZ PARASIYLA ÇOK İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Ayvalık Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Rahmi Gençer yönetiminde, Orhan Peker Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.

Meclis üyeleri, Ahmet Erkal, Muhittin Tüfekçi Aydın Derinova ve Arif Tünek mazeretleri nedeniyle katılamadığı toplantı, saygı duruşu ile başladı.

2017 Mali yılı kesin hesabının görüşülmesi toplantının ilk gündem maddesi oldu. 1 milyon 150 bin liralık ek bütçe ile 2017 yılı gelir kesin hesap cetveli 117 milyon 150 bin lira olarak açıklandı. 2017 Mali yılı kesin hesabı oy çokluğu ile kabul edildi.

Her meclis toplantısında olduğu gibi yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Yaz mevsimine giriyoruz ama önce Ramazan ayını yaşayacağız. Ramazan ayı ülkemize huzur, barış ve mutluluk getirir diyoruz. Alınan kararla Türkiye’de 24 Haziran’da genel seçime gidiliyor. Haziran ayında yapılacak genel seçimde hayırlı olsun. İnşallah barış içinde bir seçim geçirir ülkemiz. Sonucu da ülkemize ve dünyaya hayırlı olur. Ayvalık doluluk oranları açısından iyi bir sezon geçirecek gibi görünüyor. Çünkü Nisan ve Mayıs aylarına iyi başladık. İnşallah böyle devam eder ve Ayvalık yazın yine cazibe merkezi olarak esnafımıza, turizmcimize ve vatandaşımıza gelir kaynağı olur” dedi.

Baharı karşılama olarak bilinen Teferiç Şenliğine herkesi davet eden Başkan Gençer, Doğa Festivalinin  de başladığını hatırlattı ve böyle faaliyetlerin Ayvalık’ta olmasının önemli olduğunu söyledi

Altınova’da Maden arama konusunda duraklamadan sonra şirketin tekrar hamle yaptığını belirten Gençer, “Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Belediye Meclisi olarak bu duruma karşıyız. Sonuç  olarak deniz içinde böyle bir maden aramasına karşıyız” dedi.

4 yıl önce başlattığımız Zeytin Çekirdekleri büyük bir gururla Ayvalık’ı ve Türkiye’yi temsil ettiler. Köylerden ve mahallelerden 47 çocuğumuzla birlikte 60 kişilik bir heyet Fransa Büyükelçiliğinin davetlisi olarak gittik. Muhteşem bir gösteri ve arasından resepsiyon oldu. Gurur duyduk çocuklarımızla. Büyükelçi bizi ağırladı. Oradaki Türklere büyük heyecan verdik. Konser sırasında Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili şarkıları söylerken inanın salonun hepsi ağlıyordu.

 

Ak Parti, DSP ve bağımsız meclis üyelerinin imzasıyla sunulan  ve Halil Gür tarafından okunan, Ayvalık’ın sorunlarını içeren ek gündem maddesi önerisine yanıt veren Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer,  “Akaryakıt İstasyonu, Paşa Limanı ve Taş Köşk’ün durumları biz göreve geldiğimizde durumları hiç hoş değildi. Geçen sene çok ciddi bakıma aldık ve halkın hizmetine sunduk. Eylül başında açtık buraları. Sezon sonuna denk geldiği için masrafları karşılaması zordu.  Yapılan masrafların karşılığını şimdiden başlayan ciro artışlarından görmekteyiz. İstasyonumuz şu anda bölgenin en çok akaryakıt satan istasyonudur. Bunun sebebi modernleşmiş ve hizmeti daha iyi sunmasıdır. Bizim bağlı olduğumuz Petrol Ofisinin bölge anlamında en çok akaryakıt satan istasyonudur. Bu nedenle ilave bölümler yapılmıştır. Aynı mantıkla limanımızı yaptık. Masraf yapıldı ve her şey son sistem yapıldı. Bugün Ayvalık Gümrük Limanı Türkiye’ye  gelenler ve içine girenler için gurur verici hale getirilmiştir. Bunları yine cebimizden para çıkmadan yapığımız sözleşmelerle halletmiş olduk. Yaklaşık 3 milyon masraf yapıldı Limana. Bunları Ayvalık’a kazandırdık.

“ASFALT KONUSU HEPİMİZİN KANGRENİ OLDU”

Asfalt konusu ise hakikaten hepimizin kangreni oldu. Geçen sene Haziran ayında yaptığımız ihale ile Küçükköy’deki sahile bağlanan arka yol hem de hastane yolu dedikleri yolun stabilize asfaltını aynı zamanda  Kipa’nın karşı bölgesinde ve  çeşitli yerlerde satıh asfaltı  yapılması ile Altınova sahilinin  tümünün, 30 sene yapılmayan asfaltının yapılması, Şirinkent’e  İtfaiye önünden Arıtmaya kadar asfalt yapılması, Lale Adası üzerindeki asfaltın yenilerek kaldırımların da yapılmasını içeren ihaleyi yaptık ve 1 Ağustos itibariyle şirkete devrettik. Fakat şirket başka bir taşeron şirkete vermiş. Onunla uğraştık. Zamlardan dolayı Ayvalık’ı zarar ettirmemek adına biraz daha süre verdik. Çünkü ciddi anlamda asfalt fiyatları yükseltti. Baktık ki taşeron firmanın bunu yapmanın Ayvalık’ı zarar etmemek adına, ana firmaya döndük ve ceza yazdık”

“ASFALT KONUSUNDA SIKINTILAR YARATAN ŞİRKETE, CİDDİ CEZALAR YAZDIK”

“Altınova şehir merkezindeki yol konusunda uyarmamıza rağmen, ihalesi yapılmış, İller Bankasında karşılığı olan para olmasına rağmen şirket teminat mektubunu yaktı ve gitti. Biz de çok ciddi ceza yazdık. 10 gün önce yeni bir süreç başlattık. Tahmin ediyorum bu Cuma değil ondan sonraki Cuma’dan itibaren bütün yolların asfalt çalışmaları başlayacak. Yarın itibariyle Küçükköy arka yolunun satıh kaplama asfalt çalışması başlıyor. Altınova merkez sahil yolu ve diğer saydığım bölgelerin sıcak asfalt çalışması acilen başlıyor. Biz yaşanan olayın sebebini anlayamadık. Bunu siyasi olarak yorumlayanlar var.  Yaşadığımız sıkıntıyı biz de biliyoruz. Şehrimizin az parası ile çok iş yapmaya çalışıyoruz. Asfalt sorununu maalesef yaşadık ama sezona girerken bunların hepsi bitecek. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“YÜZDE 50’YE YAKIN GELİRİMİZ KESİLİRKEN GELİRLERİMİZ NASIL ARTTIRDIĞIMIZ GÖRÜLMEKTEDİR”

“Alacaklar konusunda, borcu olup ödeme niyeti ile gelenlere bir taksitlendirme yapıyoruz. Bir peşin ücret alıp icrasını kaldırıp diğer taksitleri bekliyoruz. Bu şekilde kaldırdığımız icralar oluyor.  Borcu 100 bin olan kişiye 25-30’unu öde diyoruz. İcrayı kaldırıyoruz, ona bir nefes verdiriyor, diğer taksitleri aydan aya alıyoruz.  Yaptığımız işlem budur. Çok uzun senelerdir birikmiş olan rakamları tahsil etmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 40 senedir birikenleri icraya çıkaran idare de biz olduk. Şu anda 160’ın üzerinde mülkü ihaleye çıkaran da biz olduk. Kimse çıkarmadı. Gelirlerimizi arttırmış durumdayız. 2013’te devir aldığı yüzde 50’sine yakın gelirin gitmesine, kesilmesine rağmen bizim gelirlerimizi nasıl arttırdığımız görülmektedir. Bunların sebebi borçlarımızın arkasında alıcı olarak çalışmamız, aynı zamanda yeni gelir kaynakları yaratmamızdır.

“HER 100 KİŞİDEN 1’i BELEDİYEDE ÇALIŞIYOR”

Bizim en büyük sıkıntımız şu anda işçilerimize olan maaş borcumuzdur. Taşeron işçilerine 3 maaş, kadrolu işçi ve memurlarına birer buçuk maaş borçludur. Mayıs ayında bunları ödemek için çalışmalarımızı yapıyoruz. 740 personelimiz var. Ayvalık’taki nüfusu düşünürseniz 70 bin nüfus var. Her 100 kişiden biri belediyede çalışıyor. Bu büyük bir rakam. Üç belediyenin elindeki işçiler kadroya katıldı.  180 Kadrolu işçimiz var. En iyi sosyal haklara sahip Ayvalık Belediyesi. Çok ciddi rakamlar alıyorlar. İnsanca yaşayabilecekleri rakamlar alıyorlar. Rakamları söylemek istemiyorum ama verilen sosyal haklar maaşlar kadardır. Memurlarımıza da maaşlarının üçte biri oranında sosyal haklar veriyoruz. 180 kadrolu işçimiz var ve bölgenin en iyi ücret alan, sosyal haklarını alan personel Ayvalık belediyesi personeli. Şu anda onlara verilen sosyal haklar maaşları kadardır. Şimdi hedefimiz inşallah Ayvalık Belediyesi mali hesapları bu Büyükşehir Yasasında yapılan değişikliklerle, çünkü bu yasa gelirlerimizin çok ciddi şekilde düşmesine neden oldu. İlçe belediyelerine tekrar eski kazançları ulaştırılabilirse  şimdi geçici olarak gelip sürekli işçi haline dönen işçilerimize  de o sosyal hakları verme imkanı yakalayacağımıza da inanıyorum.

“20 KÜSUR MİLYON LİRA PARAMIZI ALAMADIK”

60 km’lik sahil bandımız var. Yaptığımız çalışma 70 bin nüfuslu şehrin çok üstünde. Büyükşehir Belediyesi yıllardır bize siyaset yaparak en az 20 küsur milyon lira katı atık paramızı almamaya sebebiyet verdi.  Sadece oturanlardan alıyorlar. Mahkemeye verdik. Bize verilen para yılda 2 milyon, çöp toplama için harcadığımız para 13-14 milyon lira. Ayvalık Belediyesi aradaki farkı tamamlamaya çalışılıyor. Kanun diyor ki   ‘Çöp geliri hesaplanır. Çevre temizlik vergisi düşülür. Bizim gelirimiz 2 milyon. 2 milyonu düşün hane başına bölün, bu parayı su parasına ilave ederek vatandaşlardan alın. Almazsanız sorumlusunuz diyor’  biz mahkeme yoluna gitmemize rağmen karar aldılar ve şöyle dediler;  ‘su harcanıyorsa alın’ dedi.  Biz Ayvalık’taki sitelerde bir kişi otursa bile kapısına gidip çöpü alıyoruz. Oturuyor, oturmuyor diye bakmıyoruz. Kışın 150, yazın 200 kişi ile çöp topluyoruz. En uzak siteye de araç yolluyoruz.  Kışın 16 araç, yazın 25 araç. 70 bin nüfusluk bir kentte 7 araç 70 kişiyle toplarsınız ama biz bunların 5 katı ile toplamak zorunda kalıyoruz ve bir de büyükşehirden payımızı alamıyoruz. Her sene bu para birike birike 20 küsur milyon yaptı. Bakın yaşadığımız siyaset bu. Siz büyükşehre gidin bu olayı anlatın. Biz defalarca anlattık. Gidin büyükşehre bağırın bunları biz orada bağırıyoruz. İmza atan arkadaşlar da bize orada yaptığımız mücadelede destek verin. Orada aleyhimize oy kullanıyorsunuz” dedi.

“50 SENEDİR SU ALT YAPISINA ÇİVİ ÇAKILMADIĞI İÇİN SU PATLAKLARINDA TÜRKİYE ŞAMPİYONUYUZ”

Yolların onarımına da değinen Başkan Gençer, “Ağustos ayında BASKİ ile bir anlaşma yaptık ve dedik ki siz bunları yapamıyorsunuz biz yapalım. BASKİ ile anlaştık.  Şu ana kadar 800’ün üzerinde yer kapattık ve binin üzerinde yapılması gereken yer var. BASKİ Edremit’te bir şirket ile anlaşmıştı. Bir ay Burhaniye’de, 1 ay Edremit’te çalışıyor, 3-4 ay sonra Ayvalık’a gelip kapatmaya çalışıyordu. Tabii 50 senedir su alt yapısına çivi çakılmadığı için Ayvalık’taki su patlakları Türkiye Şampiyonuyuz. Şimdi böyle bir pozisyonda elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Şehir merkezinde ve Cunda’da çalışıyoruz. Ekiplerimiz çok ciddi çalışıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı’nda söz almıştık. Şu anda biz yağmur suyu drenajları, kanalizasyon ve su projesinin , Büyükşehir Belediyesinin mega su projesi çalışmasına ortak olarak başlıyoruz. Önümüzdeki hafta büyükşehirden gelecekler,  Ayvalık kentsel sit alanı ve Cunda sorun yaşayan bölgeleri hem kanalizasyon planları hem de  50 senedir, 1978’den beri Rahmetli İzzet Aygüner’den beri alt yapısı yapılmayan çalışmalara ortak olarak bu projeleri kazandıracağız. Mağdur olan vatandaş oldu” dedi.

“İKİ MAHKEME LEHİMİZE SONUÇLANDI”

Seçim dönemi yaklaşırken bu tarz dilekçelerin olacağını, bunun demokratik olduğunu söyleyen Başkan Gençer, “Sıkıntılar var ama iki sonuçtan bahsetmek istiyorum. Bu dilekçeye imza atan arkadaşlarımız bizi mahkemeye vermişlerdi arsa satışları ile ilgili. Arsa satışlarında yanlışlık yapıldığını yanlış yapıldığı iddia edildi. O mahkeme sonucunda kamuoyunu bilgilendirmek adına söylüyorum. Danıştay geriye dönüşü olmadan, bir daha teklif edilmeden reddetti. Ayvalık Belediyesi’nin yaptığı işte hiçbir hukuksuzluk olmadığını belirtti.  2 sene önce başlayan dava bitti. Ayvalık Belediyesi’nin bütün prosedürleri doğru yaptığına ve suistimal olmadığına karar verdi.  Aynı şekilde yıllardır uğraştığımız Kırlangıç Fabrikası‘nı bir sosyal alan olarak yapılmasıyla ilgili Ayvalık halkının, Kent Konseyinin fikrini alarak, Ayvalık’a nasıl bir kazanç sağlayacağını anlatmıştık.   Ona rağmen belediye meclis üyelerimiz bizi mahkemeye verdi. O mahkemede  Balıkesir İdare Mahkemesi bizim lehimize iptal etti” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu