BAŞKAN GENÇER ‘’DOĞALĞAZ’IN AYVALIK’IMIZA GELMESİ ŞART ’’

Doğal gaz getirebilmek için gerek bakanlıklar düzeyinde gerekse de valilik bazında yoğun mesailer harcayan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer bu yöndeki çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.
Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kent Konseyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü’ne başvurarak kentteki hava kirliliğinin ölçülmesini talep etti.
Başkan Gençer’in talebi üzerine harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü, bakanlık bünyesindeki Marmara Bölge Temiz Hava Müdürlüğü bünyesindeki hava ölçüm cihazlarıyla yüklü bir mobil istasyonu Ayvalık’taki Eski Otogar girişine konuşlandırdı.
Ayvalık Belediye Başkanı Gençer; özellikle kalorifer ve sobaların bacalardan saldığı hava kirliliğinin en büyük etkeni olarak kabul edilen karbon monoksit gazının ilçedeki hava kirliliği üzerinde etkisinin ölçülmesi için yaklaşık 3 ay süresince aktif olacak olan cihazların ilçede faaliyete girmesini yerinde inceledi.
Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’i incelemeleri sırasında Zabıta Müdür Hasan Narin, Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Konsey Yürütme Kurulu Üyeleri ile CHP Kadın Kolları Başkanı Tülin Çalışıcı ile yönetici arkadaşları da yalnız bırakmadı.
Hava Kalitesi Ölçüm Aracı içerisinde incelemelerde bulunan Başkan Gençer, çalışmalar hakkında mobil istasyon yetkililerinden bilgiler aldı.
İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık Kent Konseyi ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptıkları müracaatın ardından Balıkesir İl Çevre Müdürlüğü tarafından ilçeye Hava Kalite Ölçüm Aracı’nın gönderilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Eski Otogar’a konuşlandırılan mobil Hava Kalite Ölçüm İstasyonu’nun ilçedeki ev ve işyerlerinin bacalarından salınan kömür ve benzeri yakıtların beraberinde getirdiği havA kirliliğinin oranını tespit edeceğini kaydeden Başkan Gençer, “Bakanlık yetkililerimize bu hizmeti için teşekkür ediyorum. 3 ay süresince Ayvalık’ın tam ortasına konuşlandırılan bu istasyonla Ayvalık’ın havası tahlil edilecek ve bu çalışmaların sonucunda elimizde resmi bir rapor olacak. Bu yüzden de bu çalışma son derece önemlidir” dedi.
Ayvalık’ın havasının temiz kalmasının en güzel yolunun, ilçeye doğal gazın getirilmesi olacağının altını çizen Başkan Gençer, “Biz Ayvalık Belediye Meclisi olarak da geçen yıl içerisinde ilçemize doğal gaz gelmesi için resmi müracaatımızı yapmıştık. Hatta doğal gaz hatlarının döşenmesi sırasında ilçemizdeki cadde ve sokaklarda oluşacak olumsuzlukları da Ayvalık Belediyesi olarak karşılama kararı almıştık. Aynı kararı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de almıştı. Şu anda bu mobil istasyonunun 3 ay süresince yağacağı çalışmaların ardından bize verilecek resmi bir rapor ve dokumanlar ise coğrafi olarak ilçemize çok yakın olan Burhaniye’ye kadar gelecek olan doğal gazın Ayvalık’a getirilmesini sağlayabilmek adına bizim için önemli bir sonuç olacaktır” diye konuştu.
Ayvalık’ın daha yaşanabilir bir hale getirilmesi için her alanda çok ciddi çalışmalar yaptıklarını da vurgulayan Başkan Gençer, “Ayvalık’ın havası gerçekten çok temizdir. Çünkü Kaz Dağları’ndan gelen poyraz, denizden esen İmbat rüzgârlarıyla ilçemiz her zaman çok temiz bir havaya sahip olmaktadır. Ama bazı dönemlerde, özellikle rüzgarın esmediği ve alçak basıncın etkin olduğu dönemlerde, bacalardan salınan karbonmonoksit ve benzeri gazlar havamızı çok ciddi anlamda kirletebiliyor. Ama bu durum geçici de olsa Ayvalık’a yakışmıyor. Biz; bugün başlayan Hava Kalitesi’nin Ölçümü’nün ardından planlandığı gibi önümüzdeki 2 yıl içerisinde Ayvalık’a da gelmesi halinde bu sıkıntılardan da kurtulacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullanarak, söz konusu ölçümlerin Ayvalık’ta yapılabilmesine katkı veren Kent Konseyi yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu