BAŞKAN GENÇER, BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE CUNDA ESKİ KARAKOL BİNASI’NIN GELECEĞİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, her ay Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde düzenli olarak kentin sorunlarını dile getiriyor

Alibey (Cunda) Adası’nda ilk olarak belediye binası kullanımı amacıyla yapılan daha sonra Jandarma Karakol Binası olarak ve en sonra sportif faaliyetlerde bulunulan tarihi bina Maliye Hazinesi’nden Balıkesir Büyükşehir’in mülkiyetine geçmişti. BBB’de toplum taşıma hizmetleri çevresinde bu binayı ofis olarak kullanmayı planladı.
Ada halkı tarafından toplanan imzalar Ayvalık Belediyesi’ne verildi. Verilen dilekçede binanın sosyal faaliyetlerde kullanılmak istendiği yazıldı.
Balıkesir’de mecliste söz olan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Cunda Alibey Adası’nın merkezindeki bu binanın 110 yıllık ve tespitli olduğunu vurguladı Cunda Halkının yaptığı özel günler ve etkinlikte kullanılan bir alan olduğunun altını çizdi.

BAŞKAN GENÇER’’OFİS YAPILMASINI’NIN HİÇ GEREĞİ YOK TEKRAR GÖRÜŞÜLMESİNİ TALEP EDİYORUM’’

Başkan Gençer ‘’Restore edilmesinde herhangi bir sakınca yok. Ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından burası toplu taşıma şirketinin ofisi olarak kullanılması planlanıyor. . Ada’da bu konuyla ilgili yaklaşık iki bin imza toplandı. Biz ise ada halkıyla beraber ise alt katının resim sergisi, söyleşi gibi kültür ve sanat amacıyla kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Üst katında el sanatları gibi çeşitli kurslar açılabilir. Toplanan bu imzaları bizzat Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na ve komisyonlara ilettik. Ulaşım için kullanılacak ama binanın bulunduğu yer 12 saat araç trafiğine kapalı. Yayalara açık bir sokak. Tarihi bir kentte bu amaçla kullanılması tamamen yanlıştır. Bu yanlıştan dönülmesini rica ediyorum., Dilekçemizde biz Büyükşehir Belediyesi bu kültürel faaliyetlerde bulunmayacaksa restore edip bize verilmesini talep ettik.’ Ofis yapılmasının hiç gereği yok. Tekrar görüşülmesini rica ediyorum.’’dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu