VALİ YAZICI ANTANDROS’U ZİYARET ETTİ.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde kazı çalışmaları devam eden Antandros Antik Kentini ziyaret etti.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Edremit’in bağlı Altınoluk Mahallesi’ndeki Tarihi Antandros Şehrini Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği ile dernk merkezi olarak kullanılan Abdullah Efendi Konağı ve Antandros Antik Kenti’nde kazıları yürüten ekibi ziyaret etti. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve Edremit Belediye Başkan Vekili Mehmet Ertaş, Tarihi Antandros Şehrini Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Gülçin Cömert, Antandros Kazı Başkanı Pof. Dr. Gürcan Polat tarafından karşılandı.

Edremit’e bağlı Altınoluk Mahallesine dört kilometre uzaklıkta bulunan Antandros Antik Kenti’ndeki kazılarla ilgili Vali Yazıcı’ya bilgi veren Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat, Antandros’un büyük bir kazı alanı olduğunu ve çalışmaları 2000 yılından bu yana sürdürdüklerini belirterek, “Bölgenin turizm açısından kalkınmasına katkı sağlayacak bir antik kente sahibiz. Antandros kenti de Efes gibi bir marka olabilir. Bunun için projelerimiz bulunuyor.” dedi. Antandros Antik Kentinin Balıkesir’in tarihi sürecinin belirlenmesinde çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gürcan Polat, “Balıkesir’de uzun yıllardan beri devam ettirdiğimiz arkeolojik kazılar, tarihimizi en doğru şekilde yorumlayıp, gelecek çalışmalara ışık tutması açısından büyük önem taşımaktadır” dedi. Bu yıl 17. sezon kazı çalışmalarının devam ettiği Altınoluk Tarihi Antandros Şehrini Koruma, Kurtarma ve Yaşatma Derneğini  ziyaret eden Vali Yazıcı, daha sonra kazı evini ve  kazı alanını gezerek tarihi kalıntıları yerinde gördü.

Kazı evi ziyaretinde çıkartılan arkeolojik eserleri inceleyen Vali Yazıcı, ülkemizin bu önemli dünya mirasında sürdürülen çalışmalar yakın gelecekte Balıkesir’in bu yönde tanınmasına ve kültürel değerinin artmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Balıkesir’in zengin bir tarihinin ortaya çıkarılması için yapılan çalışmalardan memnuniyet duyduğunu belirten Vali Yazıcı, “Balıkesir; birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi bir şehrimizdir. Bu tarihin ortaya çıkarılması için yapılan çalışmalarda emeği geçen bütün herkese teşekkür ederim. 17 yıldır sabırla milim milim tarih arayan arkeologları kutluyorum. ” dedi.

Balıkesir’den büyük bir tarih fışkırdığını dile getiren Vali Yazıcı, kazı çalışmalarının bölge ve ülke turizmine büyük katkı sağladığını ve bu çalışmalar sayesinde Balıkesir’in hak ettiği değere ulaşmaya daha da yaklaştığını belirtti. Balıkesir’in tarihi ve kültürel miras açısından son derece zengin bir kent olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, ” Balıkesir’de bilinmeyen kültürel değerleri gün yüzüne çıkarmak, turizme açmak ve Balıkesir’e prestij kazandırmak adına nerede bir çalışma yürütülse biz o çalışmanın kalbinde en büyük destekçi olmaya devam ederiz.” dedi.

Zenginlikleri ortaya çıkarmak ve ziyarete açmanın ortak sorumlulukları olduğunu anlatan Vali Yazıcı, “Balıkesir’deki antik kentlerimiz gibi değişik değerlerimiz tanıtıldığında gerçek turizm potansiyelinin harekete geçirilebileceğine inanıyoruz. Balıkesir tabii ki sadece bu kültür varlıklarına ev sahipliği yapmakla kalmayıp, milli parkları ve adalarıyla da doğal güzelliğe sahip. Balıkesir’e gelen misafirlerimiz bir tarafta denize girebilir, Kaz Dağlarını ziyaret edebilir, adalarımızı gezebilirler.” diye konuştu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu