AYVALIK’TA 19 MAYIS KUTLAMALARI TÖRENLERLE BAŞLADI

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Ayvalık’ta törenle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törenin ikinci bölümü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Salonu’nda devam etti.

99 . yılında Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklerle, coşkuyla kutlanan  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Ayvalık’ta da tören ve etkinlikler yapıldı. İlçedeki ilk tören, 19 Mayıs Cumartesi günü saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

ATA’NIN ANITI ÇİÇEK BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜ

Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, daire amirleri, siyasi parti, meslek odaları ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ile gaziler ve vatandaşların katıldığı törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelengi Atatürk anıtına sunuldu. Törene katılan vatandaşlar, ellerindeki çiçeklerle Atatürk anıtını çiçek bahçesine dönüştürdü. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı. Törenin ikinci bölümü Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Salonu’nda yapıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde hazırlanan kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Okul öğrencileri günün anlam ve önemine vurgu yapan şiirler okurken İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cem Hamzaoğlu, farklı yeteneklerden gençlerin birbirini tamamlayarak geleceğin Türkiye’sinin inşasında yer alacağını söyledi. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın gençlik ve spor bayramı olarak kutlanmasının çok anlamlı olduğunu ifade eden Hamzaoğlu, “Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamaları, özümsemeleri ve bu ruha sahip çıkmaları gerekmektedir” dedi.  Öğrenci Yıldırım Acar, gençlik adına yaptığı konuşmada, “Binlerce şehit vererek büyük özveriyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini bizlere emanet eden Atatürk’e ve milletimize layık olmak bizlerin her şeyden evvel en büyük görevi olmalıdır” dedi. Öğrenci Alim Beyazdere Atatürk’ ün gençliğe hitabesini okurken, gençliğin Ata’ya yanıtını öğrenci Kajiyan Eniştekin yönetiminde tüm özellikleri öğrenciler okudu. Şiir, kompozisyon dalında yapılan yarışmada derece alan öğrencilere ödülleri Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu ve Belediye Başkanı Rahmi Gençer tarafından verildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından hazırlanan step gösterisinin ardından Tören komutanı Öğretmen Dilaver Şener, salon tavanına çıkarak Atatürk’ün ilkelerinin yazılı olduğu flamaları açarken öğrenciler dev Türk bayrağı ile salona  giriş yaptı. Gençlik marşının hep birlikte okunmasıyla tören sona erdi.

Törenlere katılan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Atatürk’ün gençliğe armağanı,  kurtuluş meşalesinin yandığı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü kutlu olsun. ‘Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyerek milletimizi esaretten kurtaran Atamızı ve silah arkadaşlarını saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs sonsuza dek kutlanacaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu