AYVALIK, “KADINA ŞİDDETE KARŞI DUR, DUR!” DEDİ.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Uluslararası Mücadele günü nedeniyele, Cumhuriyet meydanı’nda , Ayvalık Belediyesi ve KASAİD tarafından basın açıklaması düzenlendi. Yağmura rağmen "Şiddete Dur" demek için ,KASAİD üyeleri, Ayvalık Kent Konseyi, Ayvalık Belediyesi Müdürleri,Başkan Yardımcıları,personeli,Meclis Üyeleri ve Ayvalık halkı ,Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Türkiye Kadın Dernekleri Fedarasyonu’nun, "Aile İçi Şİddet Acil Yardım Hattı" afişinin Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi Ayvalık’ta da billboarda yerini aldığının duyurusunun  yapıldığı etkinlikte, KASAİD üyelerinden Gürsel Koyuncu Berk , KASAİD Başkanı Filiz Karayelli ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin konuşma yaptı. KASAİD Başkanı Filiz Karayelli konuşmasında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 kadına karşı şiddetin önlenmesi kanununun önemini vurguladı.

Belediye Başkanı Mesut Ergin’ın konuşmasında

 "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde , kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmeye çalışacağımızı teyit etmek için buradayız.

  Kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, dünya genelinde en yaygın ve yıkıcı insan hakları ihlallerinden biridir ve maalesef dünya genelinde kadın ve kız çocuklarının üçte birinin hayatlarında bir noktada şiddete maruz kaldığı tahmin edilmektedir.

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet her yerde olmaktadır. Evde, işte, okullarda ve üniversitelerde, sokakta, toplu taşımada ve çevrimiçi ortamlarda. Kadınlar ve çocuklar temel eğitim ve çalışma haklarından mahrum edilerek psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Bu, her kadının başına gelebilir ancak asla normal ve kabul edilebilir bir şey değildir. Kadınların ruh halini derinden etkiler hatta topluma tam anlamıyla katılımını engeller . Oysa kadının ve çocuğun olmadığı bir toplum, sevgiden ,iyilikten, güzellikten yoksun bir toplumdur,böyle bir toplumda ilerleme ve gelişme düşünülemez . Bu nedenle,şiddete karşı, hepimiz hayır deme, şiddet veya taciz eylemlerini açıkça reddetme ve kurbanların yanında olma sorumluluğunu taşıyoruz. Ayvalık Belediyesi olarak bu sorumluluğun bilinciyle ,  Türkiye’nin hemen hemen her yerinde olduğu gibi, Türkiye Kadın Dernekleri Ferderasyonunun “AİLE İÇİ ŞİDDET ACİL YARDIM HATTI” afişi Ayvalık ‘da da billboard da yerini aldı.Şiddet içermeyen bir hayat vazgeçilmez bir temel haktır: kadın ve kız çocuklarını özgürlükten mahrum etmek, dünyayı özgürlükten mahrum etmek demektir" sözleri yer aldı.

 Basın açıklamasına katılanlar,Ayvalık Belediyesi Sosyal Yardım işleri Müdürlüğü Ayvalık Kadın Dayanışma Evi’nin "Kadına Değil Şiddete Karşı El Kaldır" panosuna el bastılar. 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için çok sayıda erkek de destek vermek için meydana geldi , pankart taşıyıp,slogan attı.