Atatürk ve Demokrasi konulu fotoğraf sergisi açıldı

Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen Avrupa yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde “Atatürk ve Demokrasi” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Edremit Belediyesi’nin Yerel Demokrasi Haftası etkinliklerinin ikinci günü “Atatürk ve Demokrasi” konulu fotoğraf sergisi ile başladı. Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi’nde ki serginin açılışını Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, etkinlikler için kentte bulunan Yunanistan’ın Midilli Belediye Başkan Yardımcısı Taksiarhis Veros ve Girit-Hanya Belediye Başkan Yardımcısı Eleftheria Alifieraki birlikte yaptı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, yaptığı konuşma da ilçede ilk kez Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nı etkinlikleri düzenlediklerini belirterek, bu etkinlikler sonunda Avrupa’nın yerel yönetimlerde ki en prestijli ödüllerinden olan 12 Yıldız Şehri unvanını almayı hedeflediklerini kaydetti. Başkan Saka, “Bu etkinliğimizde ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiye verdiği önemi simge ve sembolize eden fotoğraflar yer almakta. Bu bahaneyle de demokrasinin Türkiye’ye oturtulması adına böyle bir serginin kentimiz için, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Katılan tüm dostlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Atatürk’ün demokrasi ve kadın haklarını anlatan fotoğrafları başta olmak üzere toplam 40 fotoğrafının yer aldığı sergi beğeni ile karşılandı. Etkinlikler için Edremit’te olan Yunanlı konuk Başkan Yardımcıları Eleftheria Alifieraki ve Taksiarhis Veros sergi ile birlikte müzeyi de gezerken özellikle Atatürk ve Kuva-yi Milliye odasına hayran kaldılar. Ortak kültüre sahip olduklarını belirterek geçmişe ait birçok değerin benzerlik gösterdiğini ifade ettiler. Sergi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na kadar gezilebilecek.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu