’ALTINOVA’DA OKUL BİNASINA CEZAEVİ İSTEMİYORUZ’’ KAMPANYASINDA TOPLANAN YAKLAŞIK 10 BİN İMZA İLGİLİ KURUMLARA GÖNDERİLDİ

 

Ayvalık Halkı, kentte yerleşim alanı içerisinde kalan bölgede cezaevi yapılmaması konusunda kararlı duruşunu sürdürüyor.

Ayvalık’ta Altınova Mevkii’nde 1995 yılında, hastane binası olması amacıyla dönemin Altınova Belediye Başkanı tarafından kurulan Altınova Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği ve Altınova halkının tasarrufu ve bağışları ile tamamlanan bina, yapılan protokolle hastane yapılmak şartıyla Sağlık Bakanlığına bırakılmıştı.  2016 yılına kadar atıl kalan bina için Altınova Hastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Ayvalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerin neticesinde yüksekokul veya teknik meslek lisesi yapılması için ciddi adımlar atıldı. Ayvalık Belediyesi’nin 02.11.2016 tarih ve 279 sayılı oy birliğiyle aldığı meclis kararı ve Sağlık Bakanlığı’nın uygun görüşleri ile eğitim alanına çevrilmesine karar verildi. Alınan bu karar aynı düşünce ve kararlılıkla Balıkesir Büyükşehir Meclisi onayına sunuldu ve büyükşehir meclisi tarafından 14.02.2017 tarih ve 228 sayılı meclis kararı oy birliği ile kabul edildi. Ancak alınan ani bir kararla Kadın Açık Cezaevi yapılması amacıyla Adalet Bakanlığına tahsis edildiği öğrenildi.  Alınan bu karar, Başta Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve bölge halkı tarafından binanın konumu ve  binanın yapılış amacına uygun olmadığı çeşitli mecralarda sert bir dille ifade edilmişti.

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Altınova’daki bina önünde kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte basın açıklaması düzenledi. Eş zamanlı olarak,  Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kent Konseyi önderliğinde ülke genelinde bir imza kampanyası başlatıldı ve bunun sonucunda yaklaşık on bin imza toplandı. Bu imzalar, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Balıkesir Valiliği’ne 22 Kasım 2017 tarihinde gönderildiği öğrenildi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer konuşmasında ilçede Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, yeni eğitim alanları bulmak için çaba harcadığını belirterek ve bu binayı işaret ederek bu ihtiyacı giderebileceklerini söyledi.

Başkan Gençer‘’Halkın oylarıyla seçilmiş Ayvalık Belediye Meclisi, Büyük Şehir Belediye Meclisi üyelerinin halk iradesinin göz ardı edildiği bu yaklaşımı doğru bulmuyor ve ivedilikle geri adım atılmasını bekliyoruz. Sonuç olarak, bu konudaki kararlığımızı topladığımız yaklaşık on bin imzayla bildirdik.  Bu talebimizin ilgili makamlarca göz ardı edilmeyeceğini ve konuya gereken hassasiyetin gösterileceğine inanıyorum ‘’dedi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu