ALEVİ ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından 9-10-11 Mart tarihinde Edremit Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan Alevi Program Taslak Çalıştayı sona erdi. Çalıştayın sonunda açıklamalarda bulunan ABF Başkanı Yıldız ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, laik demokratik Cumhuriyet vurgusunda bulundular.

 

 

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun öncülüğünde Avrupa’dan ve Türkiye’nin farklı yerlerinden katılan Alevi sivil toplum örgütlerinin katılımı ile Edremit ilçesinde yapılan Alevi Program Taslak Çalıştayı sona erdi. Edremit Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştayın sonuç bildirgesinin açıklanmasından sonra Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yılldız ve Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, basın toplantısında açıklamalarda bulundular. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Bu etkinliğin düzenlenmesinde başta Nurettin Gedikoğlu dedem ve Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Çalıştay konusunda böyle bir çaba ortaya konulduğunu görünce bu konuda laik, demokratik cumhuriyetin bekçisi olan Alevi vatandaşlarımızın bu çalışmalarına katkıda bulunmak adına bizler de yardımcı olduk. Bu çalıştayın düzenlenmesini sağlamak adına bir parça olsun katkımız olduysa bile ne mutlu bizlere diyorum. Çünkü ben her zaman söylediğim gibi, Alevi yurttaşlarımızın çok büyük bir bölümü laik, demokratik cumhuriyetin yılmaz savunucuları, yılmaz savaşçılarıdır. Bundan dolayı ben kendilerine mümkün olduğu kadar destek ve yardımcı olmaya çalışıyorum, bundan sonra da çalışmalarımız devam edecektir. Umuyorum ki çalıştay bu yurttaşlarımızın inançlarına, örgütlenmelerine de oldukça önemli katkıda bulunacak diye düşünüyorum. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız’da “Edremit’te tarihi bir çalıştay gerçekleşti. Bu çalıştay bizim ilk Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan karar çıktıktan sonra bir yol haritamızdı. Çalıştay Dünya Alevi Birliği sonuç bildirgemizde bahsettiğimiz gibi bu çalıştay bir temeldir. Bu temelin de burada atılması bizler için önemlidir. Tarihe bir Edremit çalışması olarak geçmiştir. Bu çalışmada Başta sayın Başkanımız Kamil Saka olmak üzere emek harcayan herkese teşekkür ediyoruz. Sayın başkanımızla bu çalıştay ile ilgili bilgi alışverişinde bulunurken, başkanımızın bu çalıştaya destek vermesi önemli. Başkanımız çalıştay için biz ev sahibi olalım dediğinde bizleri mutlu etti. Edremit bölgesinde böyle bir çalıştayın anlamlı ve değerli olacağından ötürü bizlere ev sahipliği yaptı. Başkanımızın bahsetti gibi bizler laik, demokratik, çağdaş bir cumhuriyetin ekseninde ortak bir paydamız var. Yıllardan beri de bu paydada buluşmak için biz Aleviler çaba sarfediyoruz. Siyasi kurumlarda da alevi kurumlarında da farklı laflarımız olabilir. Ancak tekrar söylüyorum buradaki ortak paydalarımızı korumamız gerekiyor. Şşahsi çıkar ilişkilerinden ötürü de hem Balıkesir bölgesinde hem kendi içimizde hem de dışarıdaki siyasi bir takım söylemler bu çalıştayı yıpratmamalı. Bunlar münferit söylemlerdir. Kendini tamamıyla dışlamış ve bu çalıştayda üretmeyen daha çok emek harcamayan insanların sayın başkan olmak üzere bizleri Balıkesir kamuoyunda yıpratmaya kalktılar. Ama buraya gelen delegasyon, yazarlar, gazeteciler ve eski genel başkanlarımızla birlikte bunun cevabını bu çalıştayda verdik. Dolayısıyla da biz bu saatten sonra yolumuza bakacağız. Çalıştaylarımız diğer bölgelere de aktarılacak. Amacımız bu çalıştayın Türkiye’den sonra Dünyadaki birlikteliği sağlaması muradımız budur. Bu çalışmayı bu şekilde topluma anlatacağız” dedi.

 

Basın toplantısına Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu Üyesi ve Marmara Bölge Sorumlusu, Nurettin Gedikoğlu ve Avrupa’daki  Alevi kanaat önderinden Servet Demir’de hazır bulundu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu