AKIN “SALGIN GEÇENE KADAR AKARYAKITTA VERGİ SIFIRLANSIN”

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, virüs salgını nedeniyle taşımacı esnafının da zor günlerden geçtiğini, salgın tehlikesinin bittiği ilan edilinceye kadar esnafın kullandığı akaryakıttan KDV ve ÖTV alınmaması gerektiğini söyledi. Benzinin rafineri çıkışının yaklaşık 1 lira 50 kuruş olduğunu belirten Ahmet Akın, “Kamyoncu, yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen taksici, halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşımacı esnafımızın da bu dönemde desteklenmeli. Akaryakıt fiyatları üzerindeki verginin sıfırlanması bu dönemde taşımacı esnafı bir nebze olsun rahatlatacaktır” dedi.

CHP’li Ahmet Akın, Ocak ayında 60 dolar olan Brent petrolün bugün 29 dolar seviyelerine kadar düştüğünü bildirdi. Ocak ayından bu güne kadar Türkiye’de de benzin ve motorin fiyatlarında düşüşler yaşandığı ancak düşüşlere karşılık ÖTV’de 29 Ocak ve 29 Şubat’ta olmak üzere 2 kere artış yapıldığı söyledi. Benzine toplamda 26 kuruş, motorine ise 28 kuruş artış yapıldığını belirten Ahmet Akın şunları söyledi:

“Ocak ayında 7 lira olan benzin bugün 5 lira 20 kuruş, 6 lira 60 kuruş olan motorin ise 5 lira 10 kuruştan satılıyor. Yani yaklaşık yüzde 25 oranında bir düşüş söz konusu. Dünya’da petrol fiyatlarının düşüşte olduğu bir dönemde koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Alınacak önlemlerde en azından taşımacı esnafımız için akaryakıt fiyatlarını daha da aşağıya çekerek bir nebze olsun nefes aldırmalıyız. 1 Ocak yüzde 53,88 olan benzindeki vergi payı, bugün itibarıyla yüzde 69,18. Bu dönemde petrol fiyatları gerilese de, maktu ÖTV 2 lira 52 kuruş. Bugün rafineri çıkışlı bir litre vergisiz benzinin fiyatı yaklaşık 1 lira 50 kuruş. Kamyoncu, yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen taksici, halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşımacı esnafımızdan fedakarlık beklerken İktidarın da elini taşın altına koyması gerek. O nedenle en azından akaryakıt fiyatları üzerindeki verginin sıfırlanması gerekiyor.”