MEKADON ASILLI AKADEMİSYEN MÜSLÜMAN OLDU

Makedon asıllı akademisyen Müslüman oldu

Edremit ilçesinde Makedon asıllı akademisyen Edremit Müftülüğü’nde yapılan ihtida merasimi ile Müslüman oldu.

Edremit İlçe Müftülüğüne gelerek din olarak İslamı seçmek isteyen akademisyen Makedon asıllı Slavica Jakimovska, çok duygulu anların yaşandığı bir ihtida merasimiyle Müslüman oldu ve Müşfika adını aldı.

İlçe Müftüsünün makamında gerçekleşen görüşmede, Slavica Jakimovska Makedonya’da Europan Üniversitesinde Dil Eğitimi dalında Öğretim Üyesi olduğunu, Türkiye’den oraya giderek okuyan ve çalışan bir öğrencisinden manen etkilendiğini ve İslam dini hakkında bilgi aldığını ve böylelikle Müslüman olmaya karar verdiğini anlattı. Özellikle Makedonya Üsküp’te yaşayan Müslümanları ve yaptığı ziyaretlerde Türk Milleti’nin alicenaplığı ve misafirperverliğinden etkilenmesinin İslam’ı seçmekte önemli rolü olduğunu ifade etti.

Kur’an-ı Kerim’in Makedon dilindeki mealini iki kere okuduğunu söyleyen Slavica Jakimovska, Müslüman olmaya karar verirken detaylı araştırma yaparak ve sorgulayarak bu süreci geçirdiğini ifade etti. Sorgulayan, öğrenen ve duygulu tavırları göze çarpan Slavica Jakimovska, Kelime-i Şehadeti büyük bir içtenlik ve duygusal bir dille söyleyerek Müslüman oldu.  Ayrıca ihtida meresimi sonrasında gözyaşlarıyla İlçe Müftüsü Emin Arvas’tan ilk dileği, kendisinin kutsal topraklara Mekke ve Medine’ye gitmek isteği oldu.

İlçe Müftüsü Sait Emin Arvas, Slavica Jakimovska’a “Şimdi kardeş olduk, artık biz kardeşiz! Şu andan itibaren başta Peygamber efendimiz olmak üzere bütün Müslümanların kardeşi oldunuz ” ifadeleriyle tebrik  etti.

Müftü Arvas din olarak İslam’ı seçen Slavica Jakimovska’ya, Kiril alfabesiyle ve Fransızca kaleme alınmış DİB yayınlarından çeşitli kitaplar, başörtüsü, namaz seccadesi gibi hediyeler sundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu