BURHANİYE BELEDİYESİ HER ZAMAN HALKIN YANINDA

Burhaniye Belediyesi, vatandaşların en acılı günlerinde yanlarında olmaya devam ediyor. Her ölümün erken ölüm olduğunu ve yakını vefat eden ailelerin ne denli büyük bir acı yaşadığını bilen Burhaniye Belediyesi, ‘Cenazeniz Cenazemizdir’ diyerek, acılı ailelerin zor günlerinde onlara her türlü desteği vermeye gayret gösteriyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket eden ve kendilerini en çaresiz hissettikleri anda acılı ailelerin elinden tutan Burhaniye Belediyesi, yapılması gereken her işlemi profesyonelce koordine ediyor.

Vefat eden kişinin ölüm belgesinin hazırlanmasından morga kaldırılmasına, yıkanmasından defin işlemine kadar, bu süreçte akla gelebilecek A’dan Z’ye her türlü işlemi Burhaniye Belediyesi üstleniyor. Vefat eden kişinin yakınlarının sadece ‘Cenaze Hizmetleri Talep Formu’nu doldurması yeterli oluyor. Yapılması gereken diğer her şeyi belediye acılı aileler adına, hiçbir ücret talep etmeden yerine getiriyor.

2017’de Burhaniye’de 465 cenaze işlemi yapıldığını ve verilen cenaze hizmetleriyle ilgili vatandaşların memnuniyetlerini sürekli dile getirdiğini belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, diğer belediyelerden farklı olarak, vatandaşlardan mezar yeri için herhangi bir ücret talep edilmediğini ve cenazeye katılan cemaate mezarlıkta ikram edilmek üzere ücretsiz pilav-ayran gönderildiğini anlattı.

Belediyenin verdiği diğer cenaze hizmetleriyle ilgili konuşan Uysal, mezarlığa gidecek cemaat için her caminin önüne bir otobüs gönderildiğini söyledi ve “Her cenazenin anonsu belediye hoparlöründen yapılıyor. Vefat eden kişinin 7’sinde, taziye ekibimiz ailenin evine gidiyor ve başsağlığında bulunup, herhangi bir istekleri olup olmadığını öğreniyor. Taziye ekibimiz ayrıca, içinde çay, şeker, Türk kahvesi ve kolonya bulunan küçük bir paketi de aileye teslim ediyor” dedi.

Burhaniye merkeze bağlı toplam 56 mezarlık olduğunu söyleyen ve tüm mezarların komple bakımlarını üstlendiklerini anlatan Uysal, mezarlıkların temizliğinden mevcut ağaçların budanmasına, otların kesilmesinden duvar ve kapı tamiratına kadar her türlü bakımın Burhaniye Belediyesi tarafından yapıldığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları listesini güncellemesi ve geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokulmasıyla ilgili bilgi veren Uysal, “Cenaze nakli, yıkama ve defin hizmetleri artık ‘tehlikeli iş’ kapsamında değerlendirilecek. ‘Az tehlikeli’ sınıfından, ‘tehlikeli’ sınıfına alındı. Bunun personel için çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almak amacıyla, cenaze işlerinde çalışan personelden istenen laboratuvar tetkiklerinin artık daha sık yapılacağının altını çizen Başkan Uysal, şunları söyledi: “Trafik kazasında, yanarak ya da bir uzvu kopmuş olarak vefat eden birçok kişi var. Eldiven kullansalar bile, kan yoluyla bulaşabilecek hastalıklardan personelin korunması çok önemli bir konu. ‘Tehlikeli’ sınıfa geçtikleri için, bundan sonra personelden altı ayda bir tetkik yaptırmaları istenecek. Evden cenazeyi alan ekipten gassallara, defin işlemlerinde çalışan işçilere kadar her personelin bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski yüksek. Çünkü hastanın durumunu, vefat nedenini tam bilemediğiniz durumlar oluyor. Aslında cenaze-defin işleminde çalışan personelin “çok tehlikeli” sınıfta değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.