ANTANDROS ANTİK KENTİ KAZILARI BAŞLADI

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi’ndeki Antandros Antik Kenti’nde 18. dönem kazıları başladı. Kazı Başkanı Yağız, “Yamaç evde geçen sene açığa çıkarmış olduğumuz dükkanlar ve onların işlevlerine yönelik bir çalışma gerçekleştirilecek” dedi.

Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof.Dr. Gürcan Polat’ın başkanlığında yapılan Antandros Antik Kentinde 18. dönem kazıları başlatıldı.

Kazı Başkan Yardımcısı Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Yardımcı Doçent Doktor Kahraman Yağız, 2001 yılında başlayan çalışmalarının 18’nci sezonla devam ettiğini belirtti.

Kazıların 2000 yılındaki yüzey araştırmasından sonra 2001 yılında başladığını kaydeden Yağız, “Buraya 2001 yılında Prof. Dr. Gürcan Polat ile birlikte kazıya başladım. Yaklaşık 17 yıldır bu kazıda görevimi sürdürüyorum. Kazımız Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prof. Dr. Gürcan Polat’ın başkanlığında yürütülmektedir. Bu sene biri arkamızda gördüğünüz nekropol sektörü, diğeri yamaç ev sektörü olmak üzere iki alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yamaç evde geçen sene açığa çıkarmış olduğumuz dükkanlar ve onların işlevlerine yönelik bir çalışma gerçekleştirilecek. Nekropolis alanında ise hem doğuda, hem batıda nekropolisin sınırlarını belirlemeye yönelik bir çalışma sürdüreceğiz.

Ödenek olması halinde kazıların Eylül ayının ilk haftasına kadar sürmesinin planlandığını ifade eden Yardımcı Doçent Dr. Yağız, “Bu sene ekibimizde yaklaşık 15 çalışanımız ve 20 öğrenci ile birlikte ki bunların arasında restorasyon, aynı zamanda mimarlık öğrencileri bulunuyor. Bunun dışında genetikçi arkadaşlarımız bize katılacaklar. Onlarda kazımızda görev alacak. Bu şekilde kazılarımızı sürdüreceğiz. Kazılarımız Eylül’ün ilk haftasına kadar sürdürmeyi planlıyoruz. Tabii ki ödenek devam ettiği sürece.”dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.