EDREMİT’TEN YUNANİSTAN VE İTALYA BAŞKONSOLOSLARINA DAVET

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert, Antondros Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ile birlikte Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia ve İtalya’nın İzmir Başkonsolosu Luigi Lannuzzi’yi’yi ziyaret ederek 4-7 Mayıs 2017 tarihinde Edremit’te gerçekleştirilecek Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı’na davet etti. 

Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde bulunan Antandros Antik Kenti’nden İtalya’nın Roma kentine gittiği mitolojide yer alan Aenas’ın Rotası yeniden canlandırılacak. Bu kapsamda Edremit’te 4-7 Mayıs 2017 tarihinde Edremit’te yapılacak olan Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı’na Yunanistan, Arnavutluk, İtalya, Tunus 19, Türkiye’den de Çanakkale ve Enez Belediyeleri olmak üzere toplan 21 belediye davet edildi. Çalıştay hazırlıkları kapsamında Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert, Antondros Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ile birlikte Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia ve İtalya’nın İzmir Başkonsolosu Luigi Lannuzzi’yi’yi ziyaret ederek çalıştaya davet etti.

Ziyarette Başkonsolosların yanı sıra bu ülkelerden katılacak olan belediyelere davet yenilendi.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ziyaretlerin çok olumlu bir havada geçtiğini belirterek Başkonsolosların davetlerine olumlu yaklaştıklarını ifade etti.

 Başkan Saka; Antandros Antik Kenti’nin kentin tarihini kentin turizm geleceği ile buluşturacak önemli bir değer olduğunu vurguladı; bu doğrultuda 4-7 Mayıs tarihlerinde Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı’nın yapılacağını söyledi.

Saka; “Mitolojide yer alan Avrupa medeniyetinin kurucusu, İtalya’nın Roma kentinin kurucularından, bugünkü Roma futbol takımın armasında da yer alan kurdun memesinden süt emen Romus ve Romulus kardeşlerin, Antandros’tan çıkarak İtalya’ya kadar giden Aenas’ın torunlarıdır. Antandros’tan Roma’ya Aeneas’ın giderken uğradığı Yunanistan, Arnavutluk, İtalya, Tunus ve ülkemizden 21 kentin Belediye Başkanlarını 4-7 Mayıs’ta yapacağımız Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı’na davet ettik” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.