DEV KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN START VERİLDİ

Edremit’e bağlı Akçay Mahallesi’nde, önceden alışveriş merkezi olarak kullanılan yapı, körfezin en büyük kültür merkezine dönüştürülecek. 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan bina, belediye tarafından modernize ediliyor.

Yıllar önce ilçenin ilk alışveriş merkezi olarak açılan, ancak daha sonra kapatılan ‘Olivecity AVM’ isimli bina, Edremit Belediyesi tarafından yapılacak düzenlemelerin ardından bölgenin en büyük kültür merkezi olarak hizmete açılacak. Toplam 5 kattan oluşan 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip bina; Bin 115 kişilik tiyatro ve çok amaçlı salon, 7 adet sanat atölyesi, etnografya müzesi, kütüphane, 4 adet kayar panel duvardan oluşan sergi salonu, bale ve halk oyunları salonları, 3 adet fuaye alanı, 3 adet çok amaçlı toplantı salonu, sivil toplum örgütleri için çalışma salonu, senfoni orkestralarının konser verebileceği salon, 2 adet sinema gösterilerinin de yapılabileceği prova, söyleşi ve seminerlerin yapılacağı salon, 2 adet korolar için çalışma salonu, 2 adet nikah salonu, 2 adet küçük sahne ile düğün, yemekli toplantı ve törenlerin yapılabileceği 360 kişilik restoranı, kafe ve diğer restoranların bulunduğu çok amaçlı bir kültür, sanat ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. Kültür merkezi içerisinde bir adet çocuklar için kreş te hizmet verecek.

İlçeyi, Edremit Körfezi’nin cazibe merkezi haline dönüştüreceği söylenen bina ile ilgili belediyenin meclis salonunda geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi. Meslek odaları, dernekler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Edremit Kent Konseyi, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı toplantıda, proje hakkında slayt gösterim yardımıyla sunum yapıldı. Kendi elektrik enerjisini üretebilen akıllı bina olarak dizayn edileceği açıklanan yapıda restorasyon çalışmalarına başlandı.

Belediye Başkanı Kamil Saka, toplantı sonunda açıklamada bulunarak, projeyi anlattı. Saka, “Akçay Mahallemizde ilçenin ilk alışveriş merkezi olarak açılan ancak, daha sonra kapatılarak boş olarak bekleyen, bir kısmı belediyemize ait Olivecity alışveriş merkezinin geri kalan kısmını kiralamak sureti ile belediyemize kazandırdık. Toplam 10 bin metrekare kapalı alana sahip bodrum ve zemini ile 5 kattan oluşan bu yapıyı kültür merkezine dönüştürebilmek için gerekli düzenlemelere önümüzdeki günlerde başlayacağız.  İçerisinde 1115 kişilik tiyatro salonundan senfoni orkestralarının konser verebileceği salonlar,  sivil toplum örgütlerimizin çalışma alanları ve sanat atölyeleri bulunacak. Tiyatrolar ve konserler bu merkezde halkımızla buluşacak. Ayrıca ilçemizdeki tüm kültür ve sanat faaliyetlerini de bu merkezde toplamış olacağız. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın yararlanacağı büyük bir kültür, sanat ve yaşam alanını halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.