MANDALİNA UCUZLUK REKORU KIRIYOR

Edremit Körfezi’nin en büyük semt pazarında, Kaz Dağları’nın doğal meyve ve sebzeleri tezgahları süslemeye başlarken, mandalinada yaşanan sıkıntı, tüketicilerin yüzünü güldürüyor.

İlimizdeki semt pazarlarında esnafın ve vatandaşların nabzını tutmaya devam ediyoruz. Edremit Körfezi’nin en büyük semt pazarını ekranlarınıza taşıdık ve kış meyveleri ve sebzeleri hakkında pazarcı esnaflarıyla görüştük. Bazı esnaflar, Edremit ilçe merkezine yeni bir kapalı Pazar yeri kurulmasını isterken, bazıları da fiyatların geçtiğimiz yıl ile aynı olduğunu ifade etti. Körfezin en büyük semt pazarında ucuzluk rekoruna koşan ürün ise mandalina oldu. Yıllardır ihracatı yapılamayan, ince kabuklu ve çekirdeksiz meşhur Havran mandalinası, bu yıl da zam görmedi. Başka şehirlerde kilosu 3 buçuk ila 5 lira arasında olan mandalinalar, ürün fazlalığı ve toptancılardan talep görmediğinden dolayı ağaçlardan çok düşük fiyatlarla toplanıyor. Maliyeti satış rakamını bile karşılamayan tonlarca mandalinanın toplanmayarak dalında çürümeye terk edildiğini söyleyen pazarcılar, mandalinanın dışında diğer kışlık meyve ve sebzelerin geçtiğimiz yıl ile ortalama aynı fiyatlarda olduğunu belirtti.

Ülkenin en güzel mandalinası olan Havran mandalinasının hak ettiği değere eriştirilmesi gerektiğini söyleyen bir esnaf ise, Aralık ayının sonlarına doğru mandalina fiyatının bölgede daha da aşağı düşeceğini ifade etti.

Edremit ilçesinin semt pazarı, Kaz Dağları’nda tamamen organik şekilde yetiştirilen meyve sebzeleri, şifalı bitkileriyle çevre ilçelerdeki tüketiciler tarafından da yoğun ilgi topluyor.

mandalina-1

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.