EDREMİT’TEKİ PAZAR YERİNDE GERGİNLİK

Edremit ilçesinde meclis kararı olmadan pazaryerinde değişiklik yapılması, pazarcı esnafını çileden çıkardı.

İlçeye bağlı turistlik Akçay Mahallesi’nde kurulan semt pazarında, zabıtalar ve pazarcı esnafları arasında hareketli ve gergin anlar yaşandı. Edremit Belediyesi tarafından mecliste de herhangi bir görüşme olmadan verilen talimatla, esnafa tezgahları açtırılmadı. Edremit Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Alparslan, Edremit Ayakkabıcılar Odası Başkanı Alaattin Akçeşme, Edremit Meyve ve Sebzeciler Odası Başkanı Metin Kalaycı, pazaryerine gelerek esnafa sahip çıktı. Yapılan uygulamanın bireysel çıkara dayandığı vurgulanan pazaryerinde tartışmanın büyümesi üzerine, olay yerine zabıta görevlileri sevk edildi. Edremit İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne de haber verildi. Olay yerine Edremit İlçe Emniyet Müdürü Tolga Alpay da gelerek, esnafları yatıştırdı.

Edremit Belediyesi’nin CHP’li Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş’a tepki gösteren esnaflar, “Buralar komple kendisinin gibi davranıyor. Gerçi buranın toprak zengini. Kendi işyeri ve evleri olduğu için böyle bir karar verildi. Esnafın ekmeğiyle oynanması çok yanlış. Hafta da bir günümüz var. Diğer iki pazarı zaten yaz sezonu bittiği için kapattılar. Şimdi de alanımız daraltılıyor. Minibüs sürücüleri ile görüştük, onlar ile de sorun yok. Bu uygulama çok yanlış” diyerek tepki gösterdiler. Tepkiler üzerine Pazar esnafının aynı yerde tezgahlarını açmalarına izin verilerek, haftaya yeni bir düzenleme getirileceği söylendi.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, konuyla ilgili iddiaları şu şekilde cevapladı; “Altınkum Zeytinli pazarının bir kısmını kaldırıyoruz. Bülent Ecevit Caddesini rahatlatmak, arka mahallenin bağlantı yolu ve ana arter yolu açmak için böyle bir girişimde bulunduk. Bu çalışma yapılmak zorundadır. Pazar günleri Gülsu Caddesindeki trafik kitleniyor. Bizde Bülent Ecevit Caddesini yani Antik Cafe önündeki trafik akışını daha düzenli hale getirmek için uğraşıyoruz. Zeytinli pazarı 19 Haziran 2014 tarihine kadar Salı günü açılıyordu. Zeytinli Belediyesi açık olduğu dönemde alınan meclis kararı ile Pazar gününe alındı. O gün bu gündür Pazar günü yapılıyor. Bazı vatandaşlar benim o bölgede inşaatlarım olduğu için pazarın o bölgesini kaldırmak istediğimi söylüyormuş. Yok böyle bir şey. Biz halkımızın Pazar günü mağdur olmadan, trafiği rahatlatmak için yaptığımız bir uygulamadır. Aynı uygulamayı biz Akçay Pazarında da yaptık. Minibüs yolunu tamamen açtık pazarı diğer sokaklara ve Pazar yerine yaydık. Orada trafik akışını düzene soktuk. Ama Akçay pazarında böyle sorunlar yaşanmadı” diye konuştu.

sdr
sdr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Hayatta kalabilmek için reklamlara ihtiyacımız var. Reklam engelleyicinizi katınız.