Edremit ilçemizde 19-20-21 Mayıs tarihleri arasında 3 gün boyunca gerçekleştirilen Kazdağları Foto Maratonu açılışı İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı ve İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çaltı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Edremit ilçemizdeki orman, doğal şelaleler, göller ve kanyon oluşumlarıyla harika bir görsel alanına sahip Kaz Dağları’nın tanıtılması amacıyla düzenlenen ve “Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa” olarak konusu belirlenen “Gülümseyin Çekiyorum” 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu üç gün devam etti.
19 Mayıs 2017 Cuma günü 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu başladığını kaydeden İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı “İlçemizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan ve 3 gün boyunca devam edecek foto maratona ülke çapından bir çok fotoğraf sever katıldı.   Kaz Dağları’nın tanıtılması amacıyla düzenlenen 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maraton bölgemizin tanıtılması açısında çok önemlidir. İlçemizin tanıtımını sağlayacak önemli bir adım olan Foto Maraton; İlçemizde alternatif turizmin yapılabildiğinin önemli bir göstergesidir. Eşsiz güzelliğe sahip EKO turizm potansiyeli yüksek Kazdağlarında her mevsim yani  yılın 12 ayı boyunca turizm  yapılabileceğinin önemli bir kanıtıdır. İlçemizin ve bölgemizde yapılacak turizm çeşitliliğini gün yüzüne çıkacağı Foto Maraton ulusal düzeyde 250  fotoğrafseveri ilçemize çekmiştir. Bu yıl birincisini gerçekleştirdiğimiz foto maraton yarışmamız ilerleyen yıllarda da yapılamaya devam edecek ve gelenekselleşecektir.  250 fotoğraf severler ilçemizin sahip olduğu  güzellikleri görmeye ve bu güzelliklerin fotoğraflarla ölümsüzleştirebilmek için  ilçemizi ziyarete geldi. Bu etkinliğin yapılmasında büyük emeği geçen Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneğini ve katkıda bulunanlara çok teşekkür ediyorum. Edremit ilçemiz Kazdağları’yla, deniziyle, zeytiniyle, termaliyle gerçekten çok güzel bir ilçe. Amacımız ilçemizin değerlerini ön plana çıkartmak. Bu kapsamda bu 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu özellikle insanlarımızın bölgeyi çekmek, ilçemizin turizm potansiyelini ortaya koymak, Kazdağları’nın değerlerini ortaya koymak anlamında büyük bir faydası olacaktır.”dedi.
Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz’un da konuşma yaptığı açılışın akabinde Foto maraton organizasyonu başladı, panoramik teras fotoğraf sunumu, fotoğrafçılar buluşması gibi bir çok etkinliğin yapıldığı organizasyonda ödül töreni Altınoluk Papazlıhan Beach Otelde gerçekleşti. ödül törenine İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı,  Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz ve çok sayıda davetli katıldı. 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu yarışmasında birincilik ödülü 3.000 TL, ikincilik ödülü 2.000 TL, üçüncülük ödülü 1000 TL, mansiyon ödülü, sergileme ödülü ve Sigma Özel Hediyesi sahiplerine takdim edildi.
 Ödül töreninde Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, Belediye Başkanı Kamil Saka ve İlçe Kaymakamımız Ali Sırmalı konuşma yaptı. Foto maratonda ödüllerinin takdim edildiği törende konuşan Kaymakam Sırmalı: Fotoğraf severleri ilçemizde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek: “İlçe turizminin ön plana çıkarılmasında Kazdağlarımızın önemi çok büyüktür. Bu doğrultuda yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla bölgemize çekeceğimiz önemli yatırımlarla ve kaliteli turizm anlayışıyla bugünden belirlediğimiz 2023 hedeflerimiz arasında ilçemizin “Marka Şehir Edremit” olarak anılmasını ve örnek gösterilmesini istiyoruz. Katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu