14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ OLARAK KUTLANIYOR

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nün 2018-2019 yılları teması ‘Diyabet ve Aile’ dir. Bu seneki kampanyanın aile temasının seçilmesinin amacı; diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemek.

Dünya Diyabet günü bugün.. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 2007’den itibaren 14 Kasım Günü’nü resmi olarak “Dünya Diyabet Günü” olarak tanımıştır. Dünya Diyabet Günü ülkemizde de Sağlık Bakanlığı öncülüğünde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Diyabet Günü hakkında bilgisi olmayanlar vatandaşlar 14 Kasım Dünya Diyabet günü nedir, nasıl ortaya çıktı? merak ediyor. İşte yanıtı..

Diyabet, kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonunun; eksikliği ve/veya yeterince salgılanmasına rağmen, vücutta kullanılamaması sonucu oluşan kronik metabolizma bozukluğudur. Diyabetin sık görülen başlıca klinik belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, gece sık idrara çıkma, çok yemek yeme, ağırlık artışı veya zayıflama, bulanık görme, bayanlarda vajinal kaşıntı, halsizlik ve yorgunluktur.