12. AYVALIK ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT GÜNLERİ, ZEYTİNE MİNNET YÜRÜYÜŞÜYLE BAŞLADI

Ayvalık Kaymakamlıgı Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası işbirliği ile organize edilen Zeytin Hasat Günleri “Her Hasat Bir Barış Buluşmasıdır” sloganıyla Cumhuriyet Meydanı’na “Zeytine Minnet” yürüyüşü start aldı.  Zeytin emekçi kadınların ön saflarda olması, organizasyonun en dikkat çekici yönü olarak göze çarptı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Zeytin Pazarı’na ulaşılarak burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okunmasının ardından yapılan açılış törenine geçildi. Törene; Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve eşi ilçe Turizm Müdürü Yasemin Gençer, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı B. İbrahim Kantarcı ve yönetim kurulu üyeleri, CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği üyeleri, sektör temsilcileri, zeytin emekçileri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı B. İbrahim Kantarcı,  yaptığı konuşmada, bereketiyle gelen yeni hasat yılının herkese sağlık, mutluluk, barış ve bereket getirmesini diledi. Kantarcı, ‘’Türkiye’de ise kişi başı tüketimimiz 800 gramlardayken, son yıllardaki artışla 2 litre seviyesine ulaşmıştır. Yaptığımız bu çalışma ve etkinliklerin, zeytinyağı tüketiminin artmasında önemli bir etken olduğuna inanıyorum.” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise konuşmasında, 12 yıl önce bir amaç için başladıkları Zeytin Hasat Günleri’nin içeriğini her yıl biraz daha zenginleştirerek uluslararası hale getirdiklerini anlattı. Başkan Gençer, ‘’Fikir olarak evet faktörümüz var, ancak bu organizasyonlar tek bir kişinin yapacağı bir iş değildir. Zeytin ağaçları üzerine broşürleri Ahmet Sucu ile birlikte astık ve arkadaşlarımla sabahlara kadar çalıştık. Zeytin simgemiz, bereketimiz. Zeytini küstürüyoruz. Zeytini imara açtık. Ona acımadık. Sonra korumaya başladık. Binlerce yıl bereket verdi.

Zeytin Yasası’nın önemine dikkati çeken  Rahmi Gençer, “Zeytin Yasası’nı kaldırırsanız, oralarda madenler olacak, apartmanlar, betonlar olacak. Çok ağlayacak zeytin ağacı. Bu kadar bereketli bir ağacı, gelin el birliğiyle hep beraber koruyalım. Bu bizim milli değerimizdir, milli varlığımız. Ben bu konuda Türkiye’de sağduyunun hakim olacağına ve Zeytin Yasası’nın değişmeyeceğine inanıyorum. Birbirimize değil dünyaya barış gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Barış ve demokrasinin hakim olduğu bir ülkede yaşamak dileğiyle” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından zeytin firmalarının ürünlerini sergilediği zeytin pazarının açılışı yapıldı ve stantlar ziyaret edildi. Zeytinyağlı baklava, çorba, ıspanaklı börek ve zeytin ürünleri tattırıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu