UMUDA YOLCULUĞU ÖLÜM BİLE DURDURAMADI

Çanakkale açıklarında Afganistan’daki iç savaş nedeniyle ülkesinden kaçan ve rahat bir hayat sürmek amacıyla Avrupa’ya gitmeğe çalışan 16 yaşındaki Muhsin, umut yolculuğunda bir botun içinde hayata yenik düştü. Aynı botta bulunan diğer göçmenlerin ise Muhsin ölürken ve öldükten sonra yakalanasıya kadar Yunanistan’a kaçmaya devam ettikleri. Hiçbir şekilde yardım çağrısı ve çabası içinde olmadıkları öğrenildi.

Sahil Güvenlik Ekiplerinin yasadışı kaçış ile sürdürdüğü mücadele kapsamında durdurduğu bir botta ilginç bir olay ile karşılaştı. Botta hareketsiz yatan bir erkek göçmeni ve diğer göçmenleri alarak Küçükkuyu’da ki Sahil Güvenlik rıhtımına getirdi. Hareketsiz duran göçmen hemen Ambulansa taşındı. Ambulansta yapılan kontrolde Göçmenin 4-5 saat önce kaçtıkları botta vefat ettiği anlaşıldı. Göçmenin tek başına olduğu, yaşının 16, İsminin de Muhsin olduğu öğrenildi. Vefat eden Göçmenin cenazesi Ayvacık Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Sahil Güvenlik Ekiplerinin Ayvacık sahili açıklarında yaptığı 4 ayrı operasyonda ise 168 Afgan uyruklu düzensin göçmen yakalandı.