ULU ÖNDER EBEDİYETE İNTİKAL EDİŞİNİN 80. YILINDA ANILDI

Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80. Yılında Ayvalık’ta iki anma töreni düzenlendi. Saatler tam 9’u beş geçe sirenler çaldı ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk, meydanda çiçeklerle, Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen ikinci törende ise zeybek vals ve marşlar eşliğinde saygı ve özlemle anıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Tarihin akışını değiştiren dehası ile tüm dünyanın saygısını kazanmış, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve özlemle anıyorum. Her zaman kalbimizde olacak” dedi.

 

Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Kürşat Albayrak, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, okul müdürleri, öğrenci grupları, gaziler ile askeri ve sivil erkanın katıldığı tören 08.40’ta başladı.

ATA’NIN ANITI ÇİÇEK BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Cumhuriyet Meydanı’nda tören öncesi vatandaşlar, ellerindeki çiçeklerle Ata’nın anıtını çiçek bahçesine dönüştürdü. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığına ait çelenklerin Atatürk anıtına sunumunun ardından Saatler tam 9’u beş geçe sirenler çaldı ve 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşının okunmasının ardından meydandaki tören tamamlandı.

TÖRENİN ARDINDAN ANDIMIZ OKUNDU

Tören sonrası Cumhuriyet Meydan’ında Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Ahöet Üzgeç yönetiminde aralarında Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Belediye Başkan Yardımcıları Gökay Bacan ve İbrahim Mühürdaroğlu’nun da bulunduğu çok sayıda vatandaş andımızı okudu. Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırladığı ikinci tören saat 10.00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından şiirler okundu anma haftası nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Zeybek ve Vals gösterisi ile Oratoryo sonrasında tören marşlarla sona erdi.